Obserwuj w Google News

Pierwsza śnieżyca w Polsce tej jesieni. "Zima w natarciu"

1 min. czytania
30.09.2022 10:13
Zareaguj Reakcja

Na długo przed zimą w Polsce przeszła pierwsza duża śnieżyca. "Zima w natarciu" – skomentował wymownie profil Karkonoskiego Parku Narodowego w sieci, zamieszczając nagranie z zamiecią śnieżną. W górach spadło 6 centymetrów białego puchu.

Pierwsza śnieżyca w Polsce. We wrześniu nawiedza Karkonosze
fot. screen Karkonoski Park Narodowy/Facebook

O skrajnych warunkach pogodowych, jak na pierwsze dni astronomicznej jesieni w najwyższym pasmie Sudetów, pisze profil Izersko-Karkonoskiej Pogody.

"Choć 6 cm to nie jest zawrotnie wysoka pokrywa (śniegu, przyp.), to jest ona największa od września 2002 roku. Jednocześnie kończący się miesiąc jest o 1.7 stopnia chłodniejszy od normy - ostatecznie może być sklasyfikowany jako najchłodniejszy wrzesień od 9 lat" – czytamy.

Pierwsza w Polsce śnieżyca tej jesieni. "Zima w natarciu"

W kolejnych dniach w Karkonoszach pogoda ma się poprawić. "Temperatury wysoko w górach przejściowo mogą wzrosnąć do 10 stopni C. i o śniegu nie będzie mowy. Na nizinach pojawi się jeszcze 20 stopni. Będzie to więc wyczekiwane przez wielu babie lato. Na dzień dzisiejszy nie spodziewamy się trwałego ataku zimy" – czytamy.

Warunki podczas śnieżycy w Karkonoszach były bardzo trudne. Intensywnie wiał wiatr i padał mokry śnieg. GOPR ostrzega turystów przed śliskimi szlakami i ograniczoną widocznością w górach.

RadioZET.pl/Karkonowski Park Narodowy i GOPR Karkonosze - Facebook