Zamknij

Do Polski nadciąga "niszcząca śnieżyca". Spadnie nawet pół metra śniegu

12.04.2021 08:17
niszcząca śnieżyca nadciąga do Polski
fot. Shutterstock

Prognoza pogody na najbliższe dni niestety nie zapowiada się optymistycznie. Jak wskazuje IMGW, już dziś z zachodu wkroczy do nas strefa frontu chłodnego, a w nocy z poniedziałku na wtorek do zachodniej części kraju napłynie zdecydowanie chłodniejsze powietrze. 13-14 kwietnia nad Polską przejdzie ogromna śnieżyca. Miejscami spadnie nawet 50 cm śniegu.

Prognoza pogody. Po ciepłym i wiosennym weekendzie nadszedł czas na radykalną zmianę pogody w Polsce. Jak poinformowano w niedzielnym komunikacie IMGW, zmiana pogody nastąpi za sprawą specyficznego układu niżów. "Jeden z nich właśnie tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej i będzie wędrował na północny wschód, a drugi znad Niemiec przemieści się nad północną Skandynawię. Będą one połączone falującym frontem atmosferycznym, który będzie oddzielał ciepłe powietrze na wschodzie od zimnego (pochodzenia arktycznego) na zachodzie. Strefa tego frontu będzie obecna nad Polską, a obecność wyżów na zachodzie i wschodzie kontynentu sprawi, że ta niekorzystna sytuacja utrzyma się aż do piątku" - poinformował Instytut.

IMGW zwróciło jednocześnie uwagę, że taka sytuacja synoptyczna często zdarza się u nas w ciepłej porze roku i zwykle odpowiada za intensywne opady deszczu na południu naszego kraju wiosną i latem (często powodujące wezbrania na rzekach górskich). "Teraz jednak napływająca zimna masa powietrza sprawi, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady śniegu" - wskazano.

Nadciąga "niszcząca śnieżyca". 13 kwietnia spadnie nawet pół metra śniegu

W poniedziałek opady zaczną występować w Sudetach – może spaść do 5 cm śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów przemieści się bardziej na wschód i opady śniegu pojawią się także w rejonach niżej położonych. Miejscami przejściowo może spaść 3-5 cm śniegu, natomiast w Karpatach Zachodnich - już 10-15 cm. Na północnym zachodzie kraju wystąpią przymrozki, a spadek temperatury do około 0 stopni w strefie opadów spowoduje oblodzenie dróg i chodników.

Jak informuje portal Fanipogody.pl, już od wtorku 13 kwietnia rano opady śniegu rozpoczną się w Małopolsce i na Podkarpaciu. "Z każdą godziną śnieżyca przybierała będzie na intensywności. Strefa opadów śniegu obejmować zacznie również regiony w południowo wschodniej i częściowo centralnej części kraju. W nocy z wtorku na środę śnieg padać może również na Ziemi Świętokrzyskiej, a także na zachodzie Lubelszczyzny. Ogólnoświatowy model GFS prognozuje, że śnieżyca może objąć większość obszarów wschodniej części kraju" - czytamy.

Powrót zimy. Niż genueński totalnie zmieni pogodę w Polsce

Opady śniegu będą przebiegać przy temperaturach minimalnie dodatnich. "Padający obficie śnieg będzie ciężki i mokry. Na południu kraju, na terenach podgórskich opady mogą być naprawdę intensywne, a lokalnie śnieżyca może przynieść potężne ilości śniegu. Szacuje się, że na południu kraju spaść może nawet ponad pół metra białego puchu" - podaje portal Fanipogody.pl.

Jak z kolei prognozuje IMGW, poprawa pogody nastąpi w sobotę 17 kwietnia 2021 roku. "Należy podkreślić, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową oraz niepewne położenie wspomnianego frontu atmosferycznego dokładne informacje dotyczące obszaru objętego najintensywniejszymi opadami oraz ich wielkości będą doprecyzowane w ostrzeżeniach meteorologicznych" - zaznaczyło IMGW.

RadioZET.pl/ IMGW/ PAP/ Fanipogody.pl