Zamknij

Niszczycielskie burze nad Polską. RCB wysyła alerty. Możliwe trąby powietrzne

14.07.2021 12:05
niszczycielskie burze nad Polską
fot. MAREK LASYK /REPORTER

Pogoda w środę 14 lipca będzie w wielu miejscach w Polsce bardzo niebezpieczna. RCB alarmuje, że szczególnie zagrożone silnymi burzami i nawałnicami są woj. kujawsko-pomorskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie oraz część woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. Fanipogody.pl wskazują, że burze będą występować niemal na całym obszarze kraju, a miejscami mogą one przybrać "niszczycielską" siłę. Aktualizacja: Alert RCB obowiązuje również w województwach: mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

RCB wysłało dziś alerty SMS-owe do mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. W tych regionach wystąpią dziś silne burze z gradem, ulewny deszcz i wichury. Alert został następnie zaktualizowany o woj. mazowieckie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Według Małgorzaty Tomczuk z IMGW, na Mazurach, Suwalszczyźnie, Mazowszu (poza krańcami zachodnimi), Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce będzie spokojnie i pogodnie. Na tym obszarze będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie i bardzo słonecznie.

Niszczycielskie burze w Polsce. Alert RCB. Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia

Jak podaje portal Fanipogody.pl, "wiele wskazuje, że będzie to dobrze zorganizowany system burzowy przykrywający przeważający obszar Polski. Niewykluczone będą w jego obrębie wbudowane superkomórki burzowe. Szczytowa aktywność burzowa przypadnie na godziny wieczorne i pierwszą część nocy. Miejscami jednak silne burze mogą występować już od pierwszej części dnia. Ze szczytem aktywności w godzinach popołudniowych i wieczornych."

Także IMGW ostrzega przed burzami w środę. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem meteorologicznym obowiązują dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Drugi stopień ostrzeżeń przed burzami obowiązuje dla woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Natomiast ostrzeżenia trzeciego stopnia przed gwałtownymi burzami wydano dla woj. łódzkiego.

W wielu miejscach spodziewane jest silne gradobicie i ulewy. "Średnica gradzin może osiągnąć 5-8 cm, a przekroczenie 10 cm jest bardzo prawdopodobne. Zagrożenie dla życia i zdrowia oraz mienia, jak i upraw będzie bardzo duże. Nie można dziś całkowicie wykluczyć 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych. Tornada najbardziej prawdopodobne będą w obszarze największej niestabilności, największej skrętności wiatru w warstwie 0-1 km, jak i też silnych pionowych uskoków wiatru w warstwie 0-1 km" - wskazują FaniPogody.pl.

Gdzie jest burza 14 lipca? Możliwe trąby powietrzne. Ostrzeżenia przed nawałnicami

Według portalu, w środę należy się także przygotować na możliwość pojawienia się trąb powietrznych. "Środowe trąby powietrze, jeśli powstaną, okażą się niszczycielskie. Spodziewane jest nawet F2/F4, prowadząc do sporych, ale miejscowych szkód. Obszar zniszczeń w czasie dzisiejszych potencjalnych trąb powietrznych będzie mniejszy, niż w czasie występowania silnych wiatrów prostoliniowych. Precyzyjne przewidzenie obszaru ich wystąpienia nie jest możliwe" - czytamy.

burze imgw
fot. Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

W środę 14 lipca najcieplej będzie na wschodzie kraju - w Przemyślu słupki termometrów mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza. Na tak wysokie temperatury wpływa "bardzo wygrzane, zwrotnikowe powietrze, które płynie do nas z południa" - wyjaśniła synoptyk IMGW.

Na wschodzie upalnie temperatury osiągną od 31 do 35 stopni. Na zachodzie też będzie bardzo gorąco, od 30 do 33 stopni. Chłodniej w dolinach podgórskich i nad morzem. Tam 24-26 st.C.

RadioZET.pl/ RCB/ IMGW/ Fanipogody.pl/ Polscy Łowcy Burz