Zamknij

Niewyobrażalny skwar zalał południe Europy. We Włoszech będzie 45 stopni

26.06.2019 12:54
Pogoda czerwiec i lipiec w Rzymie. Włochy walczą z upałem
fot. Ventusky

Fala upałów ogarnęła Europę. Ekstremalnie wysokie temperatury dokuczają m.in. Włochom i zwiedzającym ich kraj turystom. W środę w Rzymie będzie tak gorąco jak w Polsce, ale to dopiero rozgrzewka, bo w drugiej połowie tygodnia temperatura jeszcze bardziej poszybuje w górę.

Czerwiec przechodzi we Włoszech do historii jako miesiąc, w którym odwróciły się pogodowe reguły i na północy panuje większy upał niż na południu — zauważają meteorolodzy. Tam upalna kulminacja oczekiwana jest w czwartek i piątek, gdy słupki rtęci, zwłaszcza w centrum i na północy kraju, mają wskazać nawet 45 stopni Celsjusza.

Takich temperatur nie rejestrowano we Włoszech od ponad 100 lat. Najgoręcej ma być w Piemoncie, tradycyjnie chłodniejszym ze względu na bliskość gór. Temperatura ma tam przekroczyć 40 stopni.

Ponad 40-stopniowy upał oczekiwany jest też w ostatnich dniach czerwca w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Bolzano, Rovigo i Ferrarze, a więc również na północy kraju.

Zobacz także

Pogoda w Rzymie a kryzys śmieciowy

W Rzymie, gdzie temperatura wzrośnie do 36-37 stopni, sytuacja jest wyjątkowo trudna z powodu kryzysu śmieciowego, który nasila się z każdym dniem, przede wszystkim z powodu braku dużego wysypiska śmieci, gdzie można by je regularnie wywozić. To największe, położone na peryferiach w Malagrotta, zamknięto kilka lat temu.

Na stołecznych ulicach zalegają tony niewywiezionych odpadów, wśród których buszują szczury. Lekarze ostrzegają, że sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza w czasie upałów. W niektórych dzielnicach rozzłoszczeni mieszkańcy podpalają śmietniki.

Prasa codziennie donosi o rosnącej irytacji rzymian na burmistrz Virginię Raggi z Ruchu Pięciu Gwiazd, obarczanej przez nich odpowiedzialnością za obecny stan miasta. Według sondażu jej rządy negatywnie ocenia prawie trzy czwarte mieszkańców Wiecznego Miasta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Ventusky