Zamknij

Piekło dotarło do Polski. A w stolicy Maroka jest ponad 10 stopni mniej

26.06.2019 10:36
Pogoda długoterminowa. W środę większy upał niż w Afryce
fot. Ventusky.com

Pogoda nie daje nam odpocząć. W środę w całym kraju czeka nas prawdziwa kulminacja afrykańskiego skwaru. Miejscami termometry wskażą grubo ponad 30 stopni. To więcej niż między innymi w… afrykańskim Maroku.

Do Polski napływa fala gorącego powietrzna znad Sahary. Pojęcie „afrykański upał” nie jest więc teraz przesadzone. W środę temperatura w całym kraju przekroczy 30 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku — tam termometry wskażą dziś nawet 36 stopni Celsjusza.

Z kolei w stolicy temperatura podskoczy do 35 kresek. Niewiele mniej, 33 stopnie, będzie w środę na Suwalszczyźnie, choć przecież już dawno utarło się stwierdzenie, że Suwałki są polskim biegunem zimna. Może, ale na pewno nie dziś.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na wakacje 2019 w Polsce - jak będzie nad morzem, na Mazurach i w górach?

Ale tropikalnie będzie w środę w całym kraju. O wiele niższe temperatury notowane są dziś na przykład w stolicy afrykańskiego Maroka, Rabacie. Tam w środę termometry pokażą maksymalnie 24 stopnie Celsjusza. Cieplej, ale wciąż nie tak, jak w Polsce, będzie w Marrakeszu. Tam na termometrach 33 stopnie w cieniu.

Dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla znacznej części Polski. Przed niebezpiecznym ciepłem ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Afrykańska fala gorąca w czwartek odpłynie dalej, w Polsce pozostawiając nas z temperaturami rzędu 24-27 stopni Celsjusza – przynajmniej przez kilka najbliższych dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/Ventusky/TVN Meteo/IMGW