Zamknij

Piekło dotarło do Polski. A w stolicy Maroka jest ponad 10 stopni mniej

26.06.2019 10:36

Pogoda nie daje nam odpocząć. W środę w całym kraju czeka nas prawdziwa kulminacja afrykańskiego skwaru. Miejscami termometry wskażą grubo ponad 30 stopni. To więcej niż między innymi w… afrykańskim Maroku.

Pogoda długoterminowa. W środę większy upał niż w Afryce
fot. Ventusky.com

Do Polski napływa fala gorącego powietrzna znad Sahary. Pojęcie „afrykański upał” nie jest więc teraz przesadzone. W środę temperatura w całym kraju przekroczy 30 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku — tam termometry wskażą dziś nawet 36 stopni Celsjusza.

Z kolei w stolicy temperatura podskoczy do 35 kresek. Niewiele mniej, 33 stopnie, będzie w środę na Suwalszczyźnie, choć przecież już dawno utarło się stwierdzenie, że Suwałki są polskim biegunem zimna. Może, ale na pewno nie dziś.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na wakacje 2019 w Polsce - jak będzie nad morzem, na Mazurach i w górach?

Ale tropikalnie będzie w środę w całym kraju. O wiele niższe temperatury notowane są dziś na przykład w stolicy afrykańskiego Maroka, Rabacie. Tam w środę termometry pokażą maksymalnie 24 stopnie Celsjusza. Cieplej, ale wciąż nie tak, jak w Polsce, będzie w Marrakeszu. Tam na termometrach 33 stopnie w cieniu.

Dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla znacznej części Polski. Przed niebezpiecznym ciepłem ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Afrykańska fala gorąca w czwartek odpłynie dalej, w Polsce pozostawiając nas z temperaturami rzędu 24-27 stopni Celsjusza – przynajmniej przez kilka najbliższych dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/Ventusky/TVN Meteo/IMGW