Zamknij

Do kiedy potrwają upały w Polsce? Mamy prognozę długoterminową

18.06.2021 13:27
afrykańskie upały w Polsce
fot. WXCharts/ Fanipogody.pl

Afrykańskie upały dotarły do Polski. W najbliższych dniach możemy spodziewać się bardzo wysokich temperatur, powyżej 30 stopni Celsjusza. Do kiedy towarzyszyć będzie nam taka pogoda? Przedstawiamy prognozę długoterminową.

Pogoda długoterminowa. Od kilku dni Polska jest pod wpływem rozgrzanego powietrza z północnej Afryki. W nachodzący weekend temperatury będą jeszcze wyższe niż w piątek i czwartek. Według portalu FaniPogody.pl, sobota przyniesie nam bardzo wysokie temperatury do 35 stopni na zachodzie kraju. Na wschodzie również upalnie, bo termometry wskazywały będą do 32 stopni. Jeszcze wyższe temperatury w Polsce pojawią się w niedzielę.

Portal informuje, że wraz z upałami w kraju spodziewane są burze. "Burze możliwe będą jutro (w piątek 19 czerwca) na południowym wschodzie, wschodzie oraz na krańcach zachodnich. Będą to jednak zjawisko mocno punktowe i krótkotrwałe formujące się na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej. Kluczowe może okazać się także lokalne ukształtowanie terenu i lokalne strefy zbieżności wewnątrz masy" - czytamy.

Pogoda długoterminowa w czerwcu. Do kiedy upały w Polsce? Noce tropikalne

Synoptycy uważają, że w niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 36 stopni Celsjusza. Dodatkowym utrudnieniem będą tzw. tropikalne noce, podczas których temperatura sięgnie 22-24 stopni Celsjusza.

Afrykańskie upały będą nam towarzyszyć także w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. "Czeka nas nawet pięć nocy tropikalnych. (...) Spodziewajmy się dużo ponad 30 stopni Celsjusza w dzień i ponad 20 stopni Celsjusza nad ranem przy wschodzie słońca, co jest jednym z wyznaczników nocy tropikalnej" - ostrzega w rozmowie z wp.pl Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus.

"Pierwsza w tym sezonie fala upałów: temperatura maksymalna w dzień od 30 stopni Celsjusza, w zachodniej Polsce nawet do 34 stopni Celsjusza. Noce też ciepłe, temperatura minimalna od 18 do 21 stopni"- potwierdza IMGW.

WX Charts, Fanipogody.pl
fot.

WX Charts, Fanipogody.pl

Do kiedy potrwają w Polsce obecne upały? Według portalu FaniPogody.pl, zmiana nadejdzie w czwartek 24 czerwca. "Najdłużej temperatury w okolicach 30 utrzymywały będą się na wschodzie kraju. Nad regiony zachodnie wkroczy w przyszłym tygodniu bardzo dynamiczna pogoda przynosząc burze i nawałnice. Warto dodać, że najnowsze wyliczenia modeli nie widzą już tak drastycznej wymiany mas powietrza w okolicach wtorku/środy. To dobre informacje" - czytamy.

"Burze w przyszłym tygodniu pojawią się, na pewno lokalnie będą groźne. Jednak o tym z jak silnymi zjawiskami się zetkniemy napiszemy pewnie pod koniec weekendu. Na tą chwilę zmagać będziemy się z silnym upałem w Polsce" - podaje portal.

RadioZET.pl/ FaniPogody.pl/ IMGW/ wp.pl

C