Zamknij

Tropikalne upały w Polsce. W piątek bardzo wysokie temperatury

18.06.2021 06:56

Tropikalne upały w Polsce. Piątek to kolejny upalny dzień, w czasie którego wysokie temperatury w okolicach 31-33 stopni Celsjusza spodziewane są nawet na wybrzeżu - powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak. Lekkie orzeźwienie ma przynieść umiarkowany wiatr. Sprawdź prognozę pogody na piątek 18 czerwca 2021 roku.

tropikalna pogoda w Polsce
fot. Shutterstock

Prognoza pogody na piątek 18 czerwca. Jak podkreślił Walczak, piątek zapowiada się jako kolejny słoneczny i bardzo ciepły dzień. "Temperatura maksymalna będzie jeszcze troszkę wyższa niż w czwartek" - podkreślił synoptyk. Znów najchłodniej (ok. 27 stopni) ma być na wschodzie, a najgoręcej na zachodzie, gdzie lokalnie termometry pokażą nawet 32 lub 33 stopni.

"Troszeczkę ulgi przyniesie nam wiatr południowo-wschodni i wschodni - ten kierunek wiatru będzie powodował to, że ten upał będzie trochę mniej nieznośny niż w przypadku zupełnie bezwietrznej pogody" - powiedział Walczak.

Tropikalne upały w Polsce. Prognoza pogody IMGW na piątek 18 czerwca

Synoptyk podkreślił, że zarówno w piątek, jak i w sobotę bardzo wysokie temperatury - od 31 do 33 stopni - spodziewane są też na wybrzeżu.

"Często mamy tak, że wszędzie mamy upał, a na wybrzeżu jest wiatr od morza i od razu jest tam 5-10 stopni chłodniej. A tutaj przez to, że ten wiatr będzie od lądu, nie od morza, to i nad samym morzem będziemy mieli upalne temperatury" - wskazał. Jak dodał, nieco zimniej będzie jedynie na Półwyspie Helskim.

Wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami podatność jest ekstremalna

"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - poinformował IBL.

Dlatego też - ze względu na prognozowaną w trzech najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C - Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

loader

"Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - podkreśla IBL.

RadioZET.pl/ PAP/ IMGW/ IBL