Zamknij

Pogoda długoterminowa na marzec. W Polskę uderzy "mroźny potwór" ze wschodu

26.02.2021 12:07
Mapa pogodowa Polski
fot. www.ventusky.com

Pogoda w marcu znów może dać nam się we znaki. Według nowej długoterminowej prognozy, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Do Polski powróci siarczysty mróz ze wschodu.

Pogoda w Polsce iście wiosenna. 22,1 stopnia Celsjusza pokazały 25 lutego termometry w Makowie Podhalańskim – to rekord ciepła odnotowany w lutym w skali całego kraju – przekazało w czwartek IMGW. Rekord został pobity również w Warszawie, gdzie zanotowano 18,1 stopnia Celsjusza. Co więcej, lutowy rekord ciepła padł w poniedziałek na Kasprowym Wierchu, gdzie zanotowano 9,9 stopnia Celsjusza. 

Tymczasem jeszcze kilka dni wcześniej w dużej części Polski panował mróz. Według klimatologów z Uniwersytetu Wrocławskiego tak duże różnice temperatur wskazują nie tylko na zmiany w pogodzie, ale i w klimacie.

Pogoda na marzec. W Polskę uderzy "mroźny potwór" ze wschodu

W marcu jak w garncu. Jak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody, zima nie powiedziała ostatniego słowa i najprawdopodobniej znów zawita do naszego kraju. Kilka dni temu w rosyjskiej miejscowości Ust-Szczugie odnotowano najniższą temperaturą tej zimy na Starym Kontynencie - minus 51,8 stopnia Celsjusza. Mroźne powietrze znad Rosji ma przesuwać się dalej na zachód.

Jak podaje ''Wirtualna Polska'', na początku marca temperatura w Polsce ponownie spadnie poniżej zera. "Mroźny potwór" ze wschodu da się we znaki mieszkańcom północnych województw. Tam termometry pokażą nawet minus 15 stopni Celsjusza. 

Kulminacja kolejnej fali mrozów nastąpi między 10 a 12 marca. W drugiej połowie marca nad Polskę dotrą cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku, które wypchną zimowy front ze wschodu w głąb kontynentu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Wirtualna Polska