Zamknij

Zima w tym roku da nam popalić? Wszystko przez zjawisko "La Nina"

06.09.2021 14:43
zima
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Prognoza na zimę pokazuje, że grudzień może być chłodniejszy niż w ubiegłych w latach. Wszystko za sprawą zjawiska "La Nina". Według synoptyków temperatura na północnej półkuli może być niższa niż zazwyczaj. Spodziewane jest też więcej śniegu.

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 może być zaskakująca. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do dosyć ciepłej aury na początku zimy, a prawdziwie zimowych świąt Bożego Narodzenia już dawno nie było. "Ubiegły początek zimy był cieplejszy od lat referencyjnych (1991-2020 - red.) o ponad 2 stopnie Celsjusza" - informują Fani Pogody. Teraz może się to zmienić.

Pogoda długoterminowa na zimę. Początek zimy chłodniejszy niż w ubiegłych latach

Jaka będzie zima 2021/2022? Synoptycy skupieni wokół portalu fanipogody.pl przepowiadają, że czekać może nas grudzień chłodniejszy od tego w zeszłym roku. Wszystko za sprawą zjawiska "La Nina", które - jak donosi portal - będzie w tym sezonie mocniejsze niż zwykle. Efektem będzie znaczne obniżenie temperatury na początku zimy.

Grudzień będzie chłodniejszy, jednak w styczniu temperatura wzrośnie. "Wygląda na to, że styczeń wg. prognoz długoterminowych będzie cieplejszy niż norma wieloletnia" - czytamy. To sprawia jednak, że jest szansa na więcej opadów śniegu. "Pogoda na zimę powinna przynieść nam w tym roku śnieżne okresy na początku nowego roku kalendarzowego" - informują Fani Pogody.

Podobna sytuacja - według najnowszej prognozy - ma wystąpić w lutym. Wyższa temperatura sprawi jednak, że nad Polskę będą docierały niże znad Atlantyku, które mogą zwiastować bardziej dynamiczną pogodę i więcej śniegu. 

Synoptycy szczególnie zwracają uwagę na zjawisko "La Nina", które może skomplikować sytuację pogodową. "Aktywność zjawiska wskazywać może, że globalnie, zima na półkuli północnej może być chłodniejsza niż w latach ubiegłych" - informują Fani Pogody. Autorzy prognozy podkreślają, że na razie to wczesne przewidywania i wiele może się jeszcze zmienić.

RadioZET.pl/Fanipogody.pl