Zamknij

Burze, tornada i 27 stopni Celsjusza. Meteorolodzy pokazali prognozę na wiosnę

Magdalena Kulej
21.02.2020 16:13

Pogoda. Meteorolodzy z AccuWeather wydali już długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2020 dla Europy, w tym dla Polski. Jak zapowiadają, zima już nie przyjdzie, a zbliżająca się wiosna będzie obfitować w gwałtowne i niebezpieczne zjawiska, które do tej pory w tej części świata tak często się nie zdarzały.

Pogoda na wiosnę AccuWeather
fot. Mediadrumimages/GregJohnson/Media Drum/East News, AccuWeather

Zima już nam nie grozi – zapowiadają amerykańscy specjaliści z AccuWeather. W Europie, prócz lokalnych incydentów związanych ze śniegiem i przymrozkami, powinno robić się coraz cieplej. Choć do pierwszego dnia wiosny jeszcze kilka tygodni, już teraz pogoda w sporej części Europy jest i będzie bardzo wiosenna. A to oznacza, że alergicy powinni przygotować się na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu.

Wysokim temperaturom tej wiosny mają towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Mowa m.in. o burzach i wichurach. Meteorolodzy nie wykluczają też formowania się tornad. Niebezpiecznie może być zwłaszcza w kwietniu i maju.

Wyładowania prognozowane są m.in. w części Europy od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Niemcy, po zachód i północny zachód Polski.

Pogoda. Fala upałów wioną i latem 2020

Meteorolodzy ostrzegają też przed suszą. To również w związku z wysokimi temperaturami. 

Przewidujemy, że w drugiej połowie maja od Paryża po Berlin mogą wystąpić wysokie temperatury, oscylujące wokół 30 stopni Celsjusza

– powiedział Alan Reppert, meteorolog AccuWeather. 

AccuWeather
fot. AccuWeather

Synoptycy przewidują na wiosnę temperatury grubo powyżej 30 stopni Celsjusza dla Europy Zachodniej. Mowa nawet o 38 stopniach. W Polsce w maju termometry mogą wskazywać nawet 27 kresek.

To z kolei może doprowadzić do suszy w Europie. Sytuacja hydrologiczna jest niepokojąca zwłaszcza, że również lato ma nadejść w tym roku wyjątkowo wcześnie, a wraz z nim – fala upałów.

RadioZET.pl/AccuWeather