Zamknij

Pierwszy atak zimy w Polsce już niedługo? Jest możliwy termin

12.10.2022 12:33

Pierwszy śnieg w Polsce może spaść już w listopadzie. Stanie się to najprawdopodobniej w drugiej połowie nadchodzącego miesiąca - prognozuje portal Dobrapogoda24.pl. Długoterminowa prognoza IMGW przewiduje, że jeśli chodzi o temperatury, listopad będzie mieścił się w normie wieloletniej. Należy spodziewać się też przymrozków.

Pogoda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER, grafika via Dobrapogoda24.pl

Pogoda w listopadzie może zrobić się zimowa. Długoterminowa prognoza IMGW przewiduje, że średnia temperatura będzie mieściła się w normie wieloletniej, tak jak miesięczna suma opadów z wyjątkiem północy - tam norma może zostać przekroczona. Zdarzać będą się również przymrozki.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2022 r.
fot. IMGW/Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2022 r.

W ostatnich latach zimy były łagodniejsze, ale pierwsze opady śniegu pojawiały się już w listopadzie. Taki scenariusz możliwy jest również w tym roku. Według portalu Dobrapogoda24.pl w nadchodzącym miesiącu możemy spodziewać się chłodniejszych okresów, które będą poprzedzały cieplejsze dni z temperaturą na poziomie co najmniej kilkunastu stopni Celsjusza.

Prognoza długoterminowa na listopad i grudzień. Możliwy atak zimy

Chłodniejsze powietrze prawdopodobnie napłynie z północy wraz z przechodzeniem ośrodków niżowych nad tą częścią Europy. ”Niewykluczone, że jeden z takich nurkujących niżów przyniesie w Polsce na nizinach pierwsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu” - pisze portal.

Norma średniej temp. powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 z prognozą na listopad 2022 r.
fot. IMGW/Norma średniej temp. powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 z prognozą na listopad 2022 r.

Na razie prognozy nie są w stanie określić, kiedy dokładnie spadnie pierwszy śnieg w Polsce. Zwykle pierwsze zimowe dni przypadały na drugą połowę lub koniec listopada. 

Grudzień ma być ciepły. Amerykański model CFS prognozuje, że w Polsce średnia temperatura będzie znacznie powyżej normy. Jest to jednak prognoza długoterminowa, którą należy traktować orientacyjnie. 

Z kolei IMGW przewiduje, że średnia miesięczna temperatura będzie w grudniu kształtowała się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady, zależy to od regionu. “Suma opadów atmosferycznych na południowo wschodnim obszarze kraju oraz na północy będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej, w pozostałej części – powyżej normy” - czytamy.

loader

RadioZET.pl/Dobrapogoda24.pl/Fanipogody.pl/IMGW