Zamknij

Pogoda na dziś. Alerty IMGW w całym kraju. Potężna wichura sunie przez Polskę

17.01.2022 06:45
Wichura nad Polską
fot. ventusky.com

IMGW ostrzega: w poniedziałek nad Polską przejdzie groźna wichura. Silny wiatr w porywach będzie osiągał do 115 km/h. Synoptycy prognozują opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wzrośnie do 6 stopni Celsjusza. 

Pogoda w poniedziałek 17 stycznia zmienia się za sprawą niżu Gerhild znad Finlandii. Jak podaje IMGW, silny wiatr to efekt różnicy ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju, który wynosi nawet 30 hPa. 

Wichura sunie przez Polskę. Alerty IMGW w całym kraju

Strefa silnego wiatru, która pojawiła się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie szybko przemieszczać się na południe i obejmie cały obszar kraju. W centralnej Polsce wiatr może osiągać do 100 km/h, a w ciągu dnia porywy 90-95 km/h przeniosą się na południe. W miarę upływu dnia, od północy kraju wichura zacznie słabnąć.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wietrzna pogoda najdłużej utrzyma się na wschodzie Polski, gdzie silny wiatr będzie wiał przez cały poniedziałek. Na szczytach Sudetów siła wiatru może dochodzić do 130 km/h, a na szczytach Karpat do 120 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego kraju. "Pomarańczowy" alert obowiązuje w województwach:

  • pomorskim i kujawsko-pomorskim - ważny od godz. 21-22 w niedzielę do godz. 18 w poniedziałek;
  • warmińsko-mazurskim - ważny w godz. 3-21 w poniedziałek;
  • podlaskim - ważny w godz. 7-22 w poniedziałek;
  • mazowieckim - ważny od godz. 22 w niedzielę do godz. 23 w poniedziałek;
  • lubelskim - ważny od godz. 23 w niedzielę do godz. 3 we wtorek;
  • łódzkim i wielkopolskim - ważny od północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 16-17 w poniedziałek;
  • lubuskim - ważny od północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 14 w poniedziałek.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17 stycznia

W poniedziałek temperatura maksymalna, za wyjątkiem rejonów podgórskich, będzie w całym kraju dodatnia. Od 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie, 3-4 stopni w centrum i wschodniej części Wybrzeża, do 6 stopni na zachodzie.

W ciągu dnia w całej Polsce przewidywane są opady: we wschodniej części głównie deszczu ze śniegiem i śniegu, a na zachodzie i nad morzem prognozowane są przelotne opady deszczu. Deszcz ze śniegiem spodziewany jest także w rejonach podgórskich, a w samych górach śnieg. Według meteorologów IMGW w wyższych partiach Karpat przybędzie do 10 cm śniegu.

Dynamiczna pogoda poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, spowodowanym bardzo silnym wiatrem, będzie niekorzystnie wpływać również na samopoczucie. W czasie szybkiego przemieszczania się frontu atmosferycznego u meteoropatów mogą wzmagać się dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne porywisty wiatr może wywoływać objawy niepokoju. Ze względu na napływ chłodniejszej masy powietrza, w drugiej połowie dnia u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi.

RadioZET.pl/IMGW/PAP

C