Zamknij

Trudne warunki na drogach. "Sytuacja szczególnie niebezpieczna dla kierowców"

17.02.2021 07:02
gołoledź
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Pogoda na środę. Rano należy się spodziewać marznących opadów nie tylko w zachodniej część kraju, ale również w centralnej części Polski. - Z powodu gołoledzi jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla kierowców - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Na północy kraju z kolei zapowiadane są intensywne opady śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia.

Pogoda w środę będzie szczególnie niebezpieczna dla kierowców. Jak przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, nad ranem i rano będą obowiązywały ostrzeżenia przed marznącymi opadami deszczu, powodującymi gołoledź. W woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim wydane zostały z kolei ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu. 

Pogoda na środę. Trudne warunki na drogach: gołoledź i śnieżyce. IMGW wydaje alerty

Ostrzeżenia IMGW obowiązują nie tylko dla Polski Zachodniej, ale również w pasie od Pomorza Środkowego, poprzez woj. kujawsko-pomorskie, zachodnią część woj. mazowieckiego, ziemię łódzką, woj. opolskie, śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie po wschodnią część woj. zachodniopomorskiego. - Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla kierowców - ostrzegł Walijewski. Dodał, że w środę temperatura na zachodzie kraju nad ranem i rano wyniesie ok. 1 st. Celsjusza.

W pasie, w którym wydano ostrzeżenia przed opadami, czyli od woj. zachodniopomorskim przez Wielkopolskę, po woj. opolskie wyniesie ona około 0 st. C. Natomiast w pozostałej części kraju termometry pokażą od -5 do -2 st. C. - Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry nad ranem pokażą -13 stopni - powiedział rzecznik IMGW.

Zaznaczył jednak, że w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać i wyniesie na zachodzie do 5 st. C (w pasie od woj. zachodnio-pomorskiego poprzez woj. lubuskie i dolnośląskie). Natomiast w pasie od wschodniej części woj. zachodnio-pomorskiego przez wschodnią część Wielkopolski, woj. łódzkie aż po woj. małopolskie wyniesie ona około 2 stopnie.

Bardziej na wschód temperatury będą ujemne. - Najmniej będzie na Suwalszczyźnie, bo -6 stopni Celsjusza - podkreślił Walijewski. Dzień zapowiada się raczej pochmurno. Na chwilowe przejaśnienia i wyjście słońca mogą liczyć mieszkańcy północno-wschodniej części Polski. W woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/IMGW