Zamknij

Nawet 15 centymetrów śniegu w Tatrach. Turyści, uważajcie

02.10.2019 18:22
Pogoda w Tatrach. Śnieg, deszcz i wiatr. Będzie niebezpiecznie
fot. MAREK LASYK/REPORTER

W Tatrach spodziewane są w czwartek spore opady śniegu – zapowiadają synoptycy IMGW i ostrzegają, bo na szlakach może być niebezpiecznie. Będzie śnieżnie, czasem deszczowo i bardzo wietrznie.

Na Kasprowym Wierchu w środę w południe ustał halny zwiastujący zmianę pogody. W porywach rozpędzał się do 100 km na godzinę. - Po halnym zwykle przychodzą opady. Spodziewamy się ochłodzenia i śniegu – mówi dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

Zobacz także

Tych opadów miejscami może być całkiem sporo. Wysoko w Tatrach może spaść nawet 15 centymetrów białego puchu.

Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów o rozwagę, bo warunki w górach są i będą bardzo trudne. Ci, którzy wybierają się na górskie szlaki, muszą mieć na uwadze, że w Tatrach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym nie tylko na śnieg, ale też na deszcz czy bardzo silny wiatr.

Na wysokogórskich szlakach mogą też występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest zaś niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W partiach reglowych szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW