Zamknij

Pogoda w piątek gwałtownie się zmieni. Czeka nas atak zimy i obfite opady śniegu

25.11.2021 11:22
Śnieżyca - zdj. ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/Śnieżyca - zdj. ilustracyjne

Pierwszych dużych opadów śniegu w Polsce możemy spodziewać się już w piątek. Tak wynika z prognozy portalu Fani Pogody. Śnieżyce możliwe są również w kolejnych dniach.

Pogoda w piątek się zmieni. Za sprawą niżu, który powstał nad Morzem Śródziemnomorskim i obecnie nabiera wilgoci, w Polsce pojawią się śnieżyce. Według prognozy portalu Fani Pogody atak zimy odczują mieszkańcy obszarów od północnych Włoch aż po kraje bałtyckie.

Gdzie spadnie śnieg? Fani Pogody opierając się na modelach GSF i ECMWF, prognozują, że centrum niżu, który przyniesie atak zimy, wkroczy do Polski od południa – najpierw pojawi się nad województwami małopolskim i podkarpackim. Intensywne opady wystąpią najprawdopodobniej po południu. Jednak to, gdzie spadnie śnieg, zależy od tego, jak wspomniany niż będzie się przesuwał.

Pogoda. W piątek atak zimy. Obfite opady śniegu

„Jeśli trajektoria przesunie się bardziej na wschód, wtedy atak zimy i śnieżyca dotknie mieszkańców południowego wschodu, wschodu i centrum Polski. Jeśli trajektoria utrzyma się wg. obecnych wyliczeń modeli, to na wschodzie, w ciepłym sektorze niżu padać może wyłącznie deszcz. Atak zimy i śnieżyce nawiedzą w takim scenariuszu południe, południowy zachód, centrum, a w nocy z piątku na sobotę również północny wschód Polski” – czytamy na portalu Fani Pogody.

Śnieg może spaść także w kolejnych dniach. Śnieżyca przejdzie najprawdopodobniej w centrum, na zachodzie i północy Polski.

Załamanie pogody w piątek prognozuje też IMGW. Synoptyk Małgorzata Tomczuk powiedziała, że tego dnia możemy spodziewać się ochłodzenia i opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem.

Od południa zacznie napływać chłodne powietrze, które przyniesie ze sobą opady mokrego śniegu i deszczu. Śnieg może padać także w weekend i na początku przyszłego tygodnia.

RadioZET.pl/FaniPogody.pl/PAP - Marek Szczepanik/oprac. AK

C