Zamknij

Pogoda. Wiemy, kiedy spadnie śnieg. Synoptycy IMGW podali datę ataku zimy

17.11.2021 09:53

Pierwszy śnieg w Polsce pojawi się najprawdopodobniej w czwartym tygodniu listopada – prognozują synoptycy IMGW. Atak zimy nie będzie intensywny, ale w całym kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu. 

Śnieg
fot. Marcin Jurkiewicz/East News

Pogoda za oknem jest typowo jesienna, ale zima z mrozem i opadami śniegu zbliża się do Polski wielkimi krokami. Nowa długoterminowa prognoza pogody przygotowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, kiedy spadnie pierwszy śnieg. 

Kiedy spadnie śnieg? Długoterminowa prognoza IMGW na listopad

Synoptycy IMGW informują, że pierwszy atak zimy odczujemy jeszcze w listopadzie. "Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych sugerują, że w przyszłym tygodniu, we wtorek lub środę (23-24 listopada), może pojawić się pewien zimowy epizod" – czytamy w prognozie. 

"Co prawda, raczej nie ulepimy bałwana, no może jedynie w górach, jednak w całym kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu" – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeśli prognozy się sprawdzą, w połowie przyszłego tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu głębokiego niżu znad Skandynawii, co sprowadzi do kraju wilgotne i mroźne masy powietrza napływające z północy kontynentu.

ZOBACZ TAKŻE: Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

Temperatura w ciągu dnia na ogół będzie dodatnia. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza. Znacznie chłodniej będzie w nocy. Temperatura może spaść do nawet minus 4 stopni Celsjusza, powodując zamarzanie deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. "Warunki na drogach nie będą komfortowe, dlatego warto pomyśleć już o zmianie opon na zimowe" – ostrzega IMGW. 

loader

RadioZET.pl/IMGW