Zamknij

Kolejny atak zimy. Ponad metr śniegu w górach, ale sypać może w całej Polsce

PAP
17.03.2021 09:59
Pogoda
fot. Krzysztof Radzki/East News

W Tatrach panują typowo zimowe warunki turystyczne, a śniegu nadal przybywa. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach leży już ponad metr białego puchu, a w Zakopanem w nocy z wtorku na środę spadło kilka centymetrów śniegu. Śnieg może jednak padać również w innych częściach Polski. Synoptycy wydali ostrzeżenia.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, nocny opad przykrył kilkucentymetrową warstwą śniegu szlaki turystyczne w Tatach, pod którą w wielu miejscach zalega lód. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Są też miejsca, gdzie śnieg został wywiany do warstwy skał oraz lodu, a gdzieniegdzie wiatr utworzy głębokie zaspy.

Nad Tatrami w środę zalega niski pułap chmur ograniczający widzialność, co może być przyczyną utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Planując wysokogórskie wycieczki, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan i lawinowe ABC to jest detektor, sonda i łopatka.

Zobacz także

Pogoda. Śnieg spadnie nie tylko w górach

Do 6 cm śniegu może spaść w środę na południu Dolnego Śląska - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Śnieg intensywnie pada też na południu Śląska i Małopolski. Tam według prognoz może spaść do 15 cm.

IMGW w związku z intensywnymi opadami śniegu w środę wydało ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia dla południowych powiatów na Dolnym Śląsku. Od wtorku takie same alerty obowiązują w powiatach na południu województw śląskiego i małopolskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP