Zamknij

Burze z gradem i trąby powietrzne. "Cała Polska w ostrzeżeniach"

09.07.2021 14:21
Burze i trąby powietrzne zagrażają Polsce
fot. Twitter/IMGW

Najbliższej nocy prognozowane są burze, ulewny deszcz i bardzo silny wiatr - ostrzega w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty RCB wysyłane będą do osób przebywających na terenie aż 13 województw.

Pogoda w piątek może przynieść wiele niebezpiecznych zjawisk. Przejdą burze z gradem i silnym wiatrem, a na południu kraju możliwe są trąby powietrzne.

RCB przypomina na Twitterze, żeby podczas burz znaleźć bezpieczne schronienie oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Zaznacza także, że w związku z burzami możliwe są podtopienia.

Pogoda. Burze z dużym gradem i trąby powietrzne. Alert RCB dla 13 województw

Gdzie jest burza? W piątek możliwe są na terenie całego kraju. "Dziś cała Polska w ostrzeżeniach" - informuje IMGW. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia o upałach i burzach z gradem. Dla zachodniej połowy kraju wydano alerty o burzach z gradem; dla wschodniej o burzach z gradem oraz upałach. Burze z silnym wiatrem mogą powodować tworzenie się trąb powietrznych. IMGW ostrzega, że mogą pojawić się na Śląsku.

IMGW prognozuje, że burzom lokalnie towarzyszyć będą ulewne i nawalne opady deszczu sięgające od 30 mm do 60 mm, a także porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami spadnie również grad. 

Ponadto, niemal w całej Polsce obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne. Najwyższe, trzeciego stopnia, dotyczy zlewni Ślęzy. W tym rejonie mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące przekroczenia stanów ostrzegawczych wydano dla zlewni Nysy Kłodzkiej. Gwałtowne wzrosty stanu wód mogą wystąpić na rzekach w województwach dolnośląskim, opolskim, południowej czyści lubuskiego oraz warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wschodnich rejonów kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

RadioZET.pl/IMGW/RCB/oprac. AK