Zamknij

Wet microburst uderzył w Warszawę. Wiatr łamał drzewa i niszczył samochody

29.07.2019 17:24
Burza na Bielanach
fot. Krzysiek Piasecki/Polscy Łowcy Burz

Gdzie jest burza? W Warszawie po godzinie 14 przeszła burza z silnym wiatrem i ulewnymi opadami deszczu. Zniszczeniu uległo wiele samochodów stojących pod drzewami. Zdjęcia po nawałnicy opublikowali Polscy Łowcy Burz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Straż Pożarna usuwa skutki nawałnicy, która przeszła przez Warszawę w poniedziałek po południu. - Najbardziej ucierpiał Żoliborz oraz Bielany. Cały czas na bieżąco usuwamy skutki tej wichury - powiedział PAP rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy kpt. Wojciech Kapczyński.

Kapczyński podkreślił, że zgłoszenia dotyczą głównie "powalonych drzew, złamanych konarów, niewielkich zalań ulic." Dodał, że PSP otrzymała ich ponad 50.

Jak podają Polscy Łowcy Burz, nad Warszawą zaobserowaliśmy wystąpienia zjawiska "wet microburst" polegającego na bardzo silnych, punktowych uderzeniach porywistego wiatru podczas silnych opadów deszczu.

Zjawisko wet microburst jest typowe dla tak zwanych burz pulsacyjnych, które w dniu dzisiejszym, w związku z wysoką temperaturą i dużą energią potencjalną dostępną drogą konwekcji, mają dogodne warunki do formowania się

POLSCY ŁOWCY BURZ

Gdzie jest burza? Alert IMGW 

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, łódzkim i wielkopolskim. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Służby apelują o zainstalowanie w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polscy Łowcy Burz