Zamknij

Pogoda. Nawet 40 stopni Celsjusza. Wraca fala upałów, lato także w Polsce

07.09.2021 14:51
Mapa pogodowa Polski i Europy
fot. wxcharts.com

Pogoda znów rozgrzewa termometry do czerwoności. Fala wrześniowych upałów nie daje wytchnienia mieszkańcom Francji. Temperatura dochodzi tam do 40 stopni. Lato zagościło także w Polsce. 

Pogoda w drugim tygodniu września przynosi powiew lata. Najbliższe dni w Polsce będą ciepłe i słoneczne za sprawą wyżu znad Ukrainy. Gorąco zrobiło się również we Francji, gdzie dotarła właśnie wrześniowa fala upałów. Temperatura ma tam wzrosnąć do nawet 40 stopni Celsjusza.

Pogoda. Fala upałów i blisko 40 stopni na termometrach

Upał daje się we znaki mieszkańcom Kraju Basków oraz departamentu Landy. Służby meteorologiczne przewidują, że we wtorek słupki rtęci mają pokazać tam nawet 40 stopni Celsjusza.

Już w poniedziałek po południu na południowym zachodzie kraju temperatury sięgały 37-38 stopni. W Nantes na północnym zachodzie Francji i w Poitiers na południowym wschodzie, gdzie prognozuje się odpowiednio 34 i 35 stopni Celsjusza, temperatura ma oscylować wokół najwyższych poziomów odnotowanych w tych miastach we wrześniu. W Paryżu i okolicach termometry wskażą ponad 30 stopni przez cztery kolejne dni, co - jak podkreślają meteorolodzy - było dotąd niespotykane o tej porze roku.

Piękna pogoda i babie lato nie powinny trwać długo, bo pod koniec tygodnia spodziewane są burze, które nadejdą z zachodu Europy. Meteo France ostrzega przed spodziewanymi bardzo obfitymi opadami m.in. w Langwedocji już w nocy ze środy na czwartek.

Powrót lata w Polsce. Temperatura podskoczy do 28 stopni Celsjusza

Lato zaczyna o sobie przypominać także w Polsce. Wtorek (7 września) jest kolejnym pogodnym dniem bez opadów. Jak prognozują synoptycy IMGW, taka pogoda powinna utrzymać się przez najbliższe dni, a w czwartek termometry mogą wskazać nawet 28 stopni Celsjusza. 

Dopiero w weekend od północnego zachodu nasunie się zatoka niżowa przynosząc zmianę pogody - opady deszczu i lokalne burze. Maksymalna temperatura spadnie do 17-22 stopni Celsjusza.

RadioZET.pl/PAP/IMGW