Obserwuj w Google News

Pogoda. Nawet 40 stopni mrozu. "Jęzor chłodu" zmierza w stronę Polski

2 min. czytania
08.11.2022 10:28
Zareaguj Reakcja

Zima z 40-stopniowymi mrozami uderzyła w Rosję. Synoptycy zapowiadają, że już wkrótce i w Polsce spadnie pierwszy śnieg, a termometry wskażą kilka stopni poniżej zera. Według długoterminowych prognoz "jęzor chłodu" znad Rosji będzie powoli przesuwał się w kierunku Europy Wschodniej.

Zima 2022/2023
fot. WXCHARTS

Atak zimy w listopadzie odczuwają już mieszkańcy wschodniej Rosji. Jak pisze portal Fani Pogody, intensywne opady śniegu przykryły ponad 70 procent powierzchni kraju. Ekstremalna sytuacja panuje na Syberii, gdzie zaspy sięgają dwóch metrów, a temperatura spadła do minus 40 stopni Celsjusza.

Pogoda. "Jęzor chłodu" znad Rosji zmierza w stronę Polski

Eksperci prognozują, że już w przyszłym tygodniu "jęzor chłodu" zacznie przedzierać się w kierunku zachodnim. "W związku z tym atak zimy możliwy będzie już także w europejskiej części Rosji oraz na terenach bliżej naszego kraju" – czytamy. Niemal na pewno w drugiej połowie listopada śnieg i silny mróz pojawi się na Białorusi oraz w centralnej i zachodniej Ukrainie.

Redakcja poleca

W Polsce obecny tydzień będzie dość ciepły i pogodny, zwłaszcza jak na początek listopada. W środę (9 listopada) na południowym wschodzie Polski temperatura wzrośnie nawet do 15 stopni Celsjusza. Ciepło będzie także w weekend. Termometry wskażą od 9 do 13 stopni.

Ochłodzenie za sprawą arktycznego powietrza z rejonów Syberii możemy odczuć po 15 listopada. Na południu i wschodzie kraju termometry w nocy i nad ranem mogą wskazywać minus 7 stopni Celsjusza. Jednak prawdziwy atak zimy w Polsce jest mało prawdopodobny.

Długoterminowa prognoza pogody na zimę

Synoptycy IMGW zaktualizowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na zimę. W grudniu, styczniu i lutym zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie w pierwszym miesiącu 2023 roku w północnej części Polski może więcej popadać. 

Z kolei marzec zapowiada się dość ciepło. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz suma miesięcznych opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. 

Oglądaj

RadioZET.pl/Fani Pogody/IMGW