Zamknij

Padł rekord mrozu w 2020 roku. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

02.12.2020 14:31
Śnieg
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Zima w Polsce nie odpuszcza. Minionej doby padł rekord mrozu w 2020 roku. IMGW wydał w środę 2 grudnia kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia przed niskimi temperaturami.  

Pogoda w grudniu pobiła pierwszy rekord. Za nami jedna z najzimniejszych nocy w 2020 roku. W nocy z wtorku na środę w Bieszczadach na stacji Żubracze termometry pokazały minus 18,2 stopni Celsjusza. Jest to najniższa temperatura zanotowana na stacjach IMGW w tym roku. Drugą najniższą wartość odnotowano w Poroninie 8 lutego 2020 roku. Wyniosła ona minus -17,2 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, że wczoraj IMGW po raz pierwszy w tym sezonie zimowym wydał ostrzeżenia przed siarczystym mrozem

Ostrzeżenia IMGW przed kolejnymi mrozami. Prawie 20 stopni na minusie 

IMGW podaje, że nowe ostrzeżenie pierwszego stopnia przed mrozem dotyczy powiatów górskich w Małopolsce i na Podkarpaciu. Alert IMGW obowiązuje w nocy ze środy na czwartek. Prognozuje się tam lokalnie temperaturę minimalną od minus 16 stopni do minus 14 stopni Celsjusza oraz wiatr o średniej prędkości do 10 km/h.

Z kolei opady marznące pojawią się na terenie województwa opolskiego oraz we wschodnich powiatach dolnośląskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane dla tych okolic będą obowiązywały przez cały dzień w środę. Prognozuje się tam słabe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych. 

IMGW zapowiada ocieplenie

Pogoda zmieni się w piątek. 4 grudnia z południa Europy zacznie napływać bardzo ciepłe powietrze. Temperatura mocno wzrośnie a wraz z nią powieje silny i porywisty wiatr, w górach halny. W nocy z czwartku na piątek porywy wiatru w górach wyniosą do 100 km/h, natomiast w piątek i sobotę do 115 km/h.

Zobacz także

W weekend temperatura w dzień wyniesie od 4 stopni na północny i północnym wschodzie do 10 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. W sobotę 5 grudnia na południu Podkarpacia i Małopolski może pokropić deszcz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP