Zamknij

Ponad 40 stopni Celsjusza. Nadciąga fala ekstremalnych upałów

29.07.2021 15:45

Ekstremalna fala upałów spodziewana jest na południowym wschodzie Europy. Zdaniem ekspertów temperatura może osiągnąć aż 43 stopnie Celsjusza. Władze Aten powołały nawet specjalnego urzędnika ds. upałów.

Fala upałów w Europie
fot. AP Photo/Pavel Golovkin/East News (ilustracyjne)

Upały szczególnie dają się we znaki mieszkańcom Grecji, Macedonii, Albanii, Bułgarii oraz poszczególnych części Serbii i Rumunii. Służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne w Macedonii przekazały, że wszystkie regiony administracyjne tego kraju będą zagrożone upałami i apelowały m.in. o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie ochrony starszym i bezdomnym.

W regionie Dimal w środkowej Albanii już w środę odnotowano 42 stopnie Celsjusza. W stolicy Bułgarii, Sofii, władze miasta zapewniały rozdawanie butelek wody przechodniom, wysłano też samochody nawadniające okoliczne parki i ogrody.

Upały w Europie. Ekstremalne temperatury

W Atenach już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne, doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Powołano też specjalnego urzędnika ds. upałów. Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

- Od lat mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów - powiedziała urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili.

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które od dwóch dni pustoszą południową Grecję, zmuszając mieszkańców górzystych terenów w okolicach miasta Patras do opuszczenia swoich domostw. Odnotowano też pożary lasów w Bułgarii i Albanii.

loader

RadioZET.pl/PAP