Zamknij

Ponad 40 stopni Celsjusza. Nadciąga fala ekstremalnych upałów

29.07.2021 15:45
Fala upałów w Europie
fot. AP Photo/Pavel Golovkin/East News (ilustracyjne)

Ekstremalna fala upałów spodziewana jest na południowym wschodzie Europy. Zdaniem ekspertów temperatura może osiągnąć aż 43 stopnie Celsjusza. Władze Aten powołały nawet specjalnego urzędnika ds. upałów.

Upały szczególnie dają się we znaki mieszkańcom Grecji, Macedonii, Albanii, Bułgarii oraz poszczególnych części Serbii i Rumunii. Służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne w Macedonii przekazały, że wszystkie regiony administracyjne tego kraju będą zagrożone upałami i apelowały m.in. o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie ochrony starszym i bezdomnym.

W regionie Dimal w środkowej Albanii już w środę odnotowano 42 stopnie Celsjusza. W stolicy Bułgarii, Sofii, władze miasta zapewniały rozdawanie butelek wody przechodniom, wysłano też samochody nawadniające okoliczne parki i ogrody.

Upały w Europie. Ekstremalne temperatury

W Atenach już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne, doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Powołano też specjalnego urzędnika ds. upałów. Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

- Od lat mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów - powiedziała urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili.

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które od dwóch dni pustoszą południową Grecję, zmuszając mieszkańców górzystych terenów w okolicach miasta Patras do opuszczenia swoich domostw. Odnotowano też pożary lasów w Bułgarii i Albanii.

RadioZET.pl/PAP

C