Zamknij

Potężny cyklon namiesza w pogodzie. IMGW publikuje ostrzeżenia

16.09.2022 08:09

Pogoda w kolejnych dniach gwałtownie się zmieni. Nad naszą część Europy nadciąga potężny cyklon, który wpłynie także na aurę w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia przed silnym wiatrem i burzami.

pogoda
fot. wxcharts.com

Pogoda w Polsce w ciągu kilku najbliższych dni będzie dynamiczna. Nad wschodnią Europę nadciąga cyklon. Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, chłodne powietrze spłynie aż do basenu Morza Śródziemnego.

"To da impuls do gwałtownej cyklogenezy i utworzy się niż genueński, który w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin znad Włoch przez Bałkany, Rumunię, w pobliżu pogranicza Polski i Ukrainy nasunie się nad Białoruś i Rosję" - czytamy.

Będzie on skutkował ulewami, opadami śniegu w górach oraz burzami, a następnie wichurami. "Niż ten znacznie się pogłębi między Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie mówić będziemy już o potężnej wirowości wiatru w formie typowej dla cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych". Wiatr może przekroczyć 100 km/h.

Pogoda w Polsce będzie dynamiczna. IMGW wydał ostrzeżenia

Niż ma wpłynąć również na pogodę w Polsce. 18 września na południowym wschodzie kraju pojawią się opady deszczu, a w górach spadnie śnieg. Wiać może także silniejszy wiatr. Z kolei portal Fani Pogody donosi, że w północnej części naszego kraju prognozowane są porywy wiatru do 80 km/h.

IMGW już wydał ostrzeżenia. Na razie obowiązują one do końca dnia. Alerty przed silnym wiatrem dotyczą północnych krańców Polski od Świnoujścia po Zatokę Gdańską. Nad morzem miejscami spodziewane są burze - poinformowała Polską Agencję Prasową synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Ich również dotyczy ostrzeżenie IMGW.

W piątek na północy i południu kraju spodziewane są przelotne opady deszczu. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 stopni Celsjusza na Pomorzu, Suwalszczyźnie, nad morzem oraz w dolinach górskich do 18 st. na Dolnym Śląsku.

Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, porywisty, ale na północy, na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie osiągnie porywy do 65 km/h, a nad morzem do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

RadioZET.pl/PAP/Fani Pogody/Dobra Pogoda 24/IMGW