Zamknij

IMGW opublikował pogodę długoterminową. Zdecydowana zmiana. "Nie mamy dobrych wieści"

Magdalena Barszczak
12.09.2022 11:57

IMGW opublikował prognozę długoterminową. O lecie możemy już zapomnieć - nadchodzi ochłodzenie. W wielu miejscach w kraju spadnie deszcz.

pogoda
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/Twitter.com/IMGW_CMM/wxcharts.com

Pogoda radykalnie się zmieni. Mimo że kalendarzowa jesień przyjdzie dopiero 23 września, na termometrach temperatury od dawna już nie przypominają letnich. Jak poinformował IMGW, w poniedziałek na przeważającym obszarze kraju będzie dość pogodnie. Na Pomorzu i na Dolnym Śląsku okresami wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami przelotny deszcz.

Najwięcej chmur pojawi się na wschodzie i tam okresami spadnie deszcz lub mżawka. Termometry pokażą od 17 do 21 st. Celsjusza. Chłodniej będzie na wschodzie i w obszarach podgórskich Karpat – tam od 11 do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

We wtorek temperatura wyniesie od 19 do 23 st., chłodniej będzie na północy i wschodzie - od 16 do 19 st. W środę okresami wystąpią opady deszczu, na południu kraju silniejsze. Słupki rtęci pokażą od 17 do 21 st. Od czwartku więcej chmur, ale padać będzie tylko przelotnie. Temperatura - od 16 do 20 st. To ostatnie, jak podaje IMGW, dni z temperaturami dochodzącymi 20 st. Od piątku prognozowane jest stopniowe ochłodzenie. Termometry pokażą od 14 do 18 st. Celsjusza. W całym kraju wiał będzie porywisty wiatr.

Pogoda długoterminowa. Od weekendu zdecydowane ochłodzenie

"»Ktoś pogasił wszystkie światła... i pomimo wielkich chęci, nie mamy dobrych wieści«. Od piątku zacznie robić się coraz chłodniej, a w przyszłym tygodniu wręcz zimno. Najchłodniej będzie na wschodzie kraju, gdzie w najcieplejszym momencie dnia temperatura powietrza nie przekroczy 12 st. Czas wyjąć z szaf cieplejsze swetry, kurtki i odpowiednie obuwie" - przekazał na Twitterze IMGW.

W sobotę i niedzielę spodziewamy się zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu. W pasie Pojezierzy możliwe będą burze. Będzie decydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 do 16 st. Celsjusza, w rejonach podgórskich miejscami około 9 st.

W kolejnych dniach będzie jeszcze chłodniej. Najniższą temperaturę odnotujemy we wschodnich regionach kraju. W poniedziałek, 19 września termometry pokażą od 4 stopni w górach do 15-16 st. w zachodniej części Polski. We wtorek z kolei, słupki rtęci wskażą, odpowiednio, od 3 do 14 st.

Pod koniec czwartego tygodnia września temperatura nieco wzrośnie, ale według aktualnych wyliczeń Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB nie należy już spodziewać się letniej aury.

RadioZET.pl/PAP/IMGW-PiB