Alert RCB znów działa: Uwaga, idzie fala wezbraniowa

23.05.2019 21:11
alert rcb małopolska
fot. PAP/Paweł Topolski

Alert RCB znów działa. W czwartek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało SMS-y z ostrzeżeniem. Alert jest związany z kulminacją fali wezbraniowej w Małopolsce.

Alert RCB, czyli SMS-a z ostrzeżeniem otrzymali w czwartek wieczorem mieszkańcy kilku powiatów w województwie małopolskim. To tam przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle - poinformowało wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak przekazano, kulminacja fali wezbraniowej w woj. małopolskim nastąpi w piątek i sobotę.

Alert RCB - kto dostał SMS-a z ostrzeżeniem?

Zagrożone są powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, krakowski, Kraków, wielicki, bocheński, brzeski.

Ze względu na sytuację nie wolno zbliżać się do rzek oraz należy stosować się do poleceń służb.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy? 

Powódź 2019 w Krakowie

W Krakowie kumulacja fali wezbraniowej nastąpi w sobotę około g. 8.00 i zgodnie z najnowszymi prognozami hydrologicznymi poziom wody w rzece na wysokości Bielan sięgnie nie 7 metrów (jak wcześniej oczekiwano), ale 5 m 80 cm  – poinformowała w czwartek po południu rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek. Stan alarmowy Wisły w Krakowie to 5,2 metra. Może on zostać przekroczony już w piątek ok. godziny 22.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta. Efekty nieustannych ulew to nie tylko podtopione ulice i posesje, ale też awarie sieci trakcyjnej i sygnalizacji świetlnej, gigantyczne korki czy ewakuowani uczniowie. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/RCB