Zamknij

Śnieżyce uderzyły w Polskę. IMGW aktualizuje ostrzeżenia pogodowe

14.04.2021 17:37
śnieżyca w Polsce
fot. Shutterstock

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na południu Małopolski, Podkarpacia, Śląska oraz Dolnego Śląska. Na Dolnym Śląsku na drogach muszą uważać też kierowcy - w niektórych powiatach może być ślisko. W środę do godziny 15 strażacy w całym kraju odnotowali 402 interwencje w związku z opadami śniegu - poinformował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

  1. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. W nocy zawieje i zamiecie śnieżne
  2. Setki interwencji straży pożarnej w związku z opadami śniegu. Tysiące domów bez prądu

IMGW wydał ostrzeżenia przed przed intensywnymi opadami śniegu i utrudnieniami na drogach. Z alertów IMGW wynika, że na południu Małopolski, Podkarpacia, Śląska oraz Dolnego Śląska będzie padać śnieg, miejscami intensywnie. Na obszarach górskich może spaść nawet 30 cm białego puchu.

Z kolei na Dolnym Śląsku na drogach muszą uważać też kierowcy - w powiatach wałbrzyskim, kłodzkim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim oraz lubańskim - będzie ślisko na drogach. W tych powiatach IMGW prognozuje się lokalnie zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. W nocy zawieje i zamiecie śnieżne

Przed nami też kolejna chłodna noc z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzącej nocy temperatura na obszarach podgórskich wyniesie od -4 do -2 st. C, a na pozostałym obszarze kraju od ok. 0 do 3 st. C. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz we wschodniej części województwa łódzkiego i na Górnym Śląsku wystąpią opady na poziomie od 10 do 15 mm.

Natomiast w północnych powiatach wspomnianych województw może spaść od 3 do 5 cm śniegu. Na północy kraju bardziej prawdopodobne są opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Na zachodzie - jeżeli opad w ogóle nastąpi, to będzie zdecydowanie mniejszy.

W nocy wiatr będzie nieprzyjemny, w górach jego porywy osiągną do 70 km/h i tam będzie on powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Poza obszarami górskimi wiatr będzie umiarkowany, silny będzie na Pomorzu Wschodnim.

Setki interwencji straży pożarnej w związku z opadami śniegu. Tysiące domów bez prądu

W środę do godziny 15 strażacy w całym kraju odnotowali 402 interwencje w związku z opadami śniegu - poinformował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Jak przekazał mł. bryg. Karol Kierzkowski w rozmowie z PAP, w związku z opadami śniegu najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili w województwie małopolskim - 280 oraz podkarpackim - 100.

"Około 6,8 tys. odbiorców pozostaje bez dostaw prądu, w tym 5 tys. w Małopolsce" - podał strażak.

Alert o opadach śniegu opublikowało też na swoim profilu na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! @IMGWmeteo zwiększył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu możliwe oblodzenia!" - zaznaczyło RCB.

RadioZET.pl/ IMGW/ PAP