Zamknij

Seria tornad w Polsce. IMGW: wciąż możliwe jest wystąpienie trąby powietrznej

22.05.2019 14:31
Trąba powietrzna
fot. Shutterstock

Trąba powietrzna w Polsce. Jak informuje IMGW, sytuacja nieco się ustabilizowała, jednak wciąż możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych. „Jeśli mamy szacować, w czasie przeciętnego dnia burzowego prawdopodobieństwo jej wystąpienia to ok. 1-3 proc., teraz jest to kilkanaście procent” – powiedział meteorolog Mateusz Barczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trąba  powietrzna przeszła we wtorek przez gminę Wojciechów około południa. Na skutek nawałnicy, która zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa, ucierpiały 42 gospodarstwa. Uszkodzonych jest 120 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Największe straty są w miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka.

Alert IMGW. Seria tornad w Polsce 

Meteorolog IMGW Mateusz Barczyk na środowej konferencji prasowej podkreślił, że jeśli chodzi o zjawiska pogodowe w czasie najbliższych dni, sytuacja „nie jest oczywista”.

Z doniesień internetowych dowiadujemy się o około siedmiu miejscach, w których wystąpiły wczoraj trąby powietrzne [...] Dzisiaj ta sytuacja przynajmniej pod kątem wiatrowym nieco się ustabilizowała, co nie znaczy, że wykluczone są takie zjawiska. Mogą się trafić trąby powietrzne w zależności od tego, gdzie burz będzie najwięcej.

Mateusz Barczyk

Najbardziej zagrożone obszary to zachód Polski, rejon Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także pogranicze Wielkopolski z Ziemią Lubuską. „Tam jest jeden obszar, w którym rzeczywiście byśmy mogli mówić o możliwości wystąpienia trąby powietrznej” – powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW