Zamknij

Potężne szkody po przejściu trąby powietrznej pod Lublinem. „To był armagedon!”

Magdalena Kulej
21.05.2019 15:15
Trąba powietrzna w gm. Wojciechów k. Lublina [WIDEO]
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Trąba powietrzna przeszła we wtorek przez kilka miejscowości niedaleko Lublina. To m.in. gmina Wojciechów, gdzie niszczycielski wiatr zrywał dachy i powalał drzewa. Zniszczenia są ogromne.

Trąba powietrzna przeszła przez teren gminy Wojciechów w powiecie lubelskim we wtorek przed południem. Żywioł dotknął kilka miejscowości, m.in. Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówkę. Na tę chwilę służby informują o jednej osobie poszkodowanej.

Silny wiatr wyrządził bardzo duże straty materialne: zrywał dachy i linie energetyczne, wybijał szyby w oknach, niszczył sprzęt gospodarczy, a drzewa wyrywał z korzeniami. Łącznie ucierpiały 42 gospodarstwa, a uszkodzonych zostało 120 budynków. Drogi są nieprzejezdne.

To był armagedon! Jeden huk, aż na zewnątrz ryczało. W sekundę zrobiło się ciemno. Nie było widać żadnych budynków

Pan Tadeusz ze Stasina w rozmowie z „Dziennikiem wschodnim”

Na miejscu pracują strażacy z Lublina, Bełżyc i okolicznych jednostek OSP. Jest też wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wicepremier Beata Szydło. Wkrótce ma się tam pojawić również Mateusz Morawiecki. "Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek" - poinformował na Twitterze premier.

Niestety na Lubelszczyźnie pogoda wciąż jest niespokojna. Nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia w związku z gwałtownymi burzami z gradem.

Zobacz także

RadioZET.pl/lublin112.pl/dziennikwschodni.pl