Zamknij

Trąba powietrzna zniszczyła schronisko dla zwierząt. "Część kojców pofrunęła w pola"

16.08.2021 09:27

Trąba powietrzna i gradobicie przeszły przez miejscowość Gózd (woj. lubelskie). W wyniku zawirowań pogodowych zniszczone zostało miejscowe schronisko dla zwierząt. Straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Trąba powietrzna
fot. Shutterstock/Facebook/Zwierzaki do wzięcia

Trąba powietrzna oraz gradobicie przeszły przez miejscowość Gózd w powiecie ryckim (woj. lubelskie). W wyniku zawirowań atmosferycznych najbardziej ucierpiało miejscowe schronisko dla zwierząt "Zwierzaki do wzięcia". Placówka opublikowała na Facebooku poruszający post, dołączając do niego zdjęcia:

Fotografie ukazują ogrom zniszczeń. Jak pisze Onet, zawaliło się betonowe ogrodzenie, uszkodzone są kojce, a po całej posesji widać porozrzucane drewniane elementy konstrukcji. "Przez nasze schronisko przeszło przed chwilą tornado! Wielu psów nie ma, nie znamy losu wielu z nich, ogrodzenie, wiele kojców jest w proszku. Straszna tragedia" - napisano w niedzielnym wpisie.

- Ponad połowa ogrodzenia leży. Łącznie z budami, popsutych jest 12-13 kojców. Uszkodzone jest też oświetlenie i monitoring - powiedziała w rozmowie z Onetem Aleksandra Nieciecka ze schroniska "Zwierzaki do wzięcia".

Największym problemem był jednak fakt, że uciekło kilkanaście psów. Przez długi czas udało się odnaleźć tylko jednego. Niektóre z kolei ucierpiały w starciu z żywiołem - pracowniczka placówki opowiadała m.in. o niewidomym czworonogu, którego z pomocą wolontariuszy udało się wyciągnąć z błota. 

Z komunikatu, który pojawił się na Facebooku tuż przed północą wynika, że prawie wszystkie psy udało się odnaleźć i że trwają poszukiwania ostatniego. "Z dwóch stron zerwane betonowe solidne ogrodzenie. Część kojców pofrunęła w pola i rozwaliło się w drobny mak. To, co musiały przeżyć zwierzaki jest przerażające. Udało się prawie wszystkie zabezpieczyć" - czytamy w poście. 

A tak wyglądała akcja ratunkowa i weryfikowanie stanu zniszczenia na terenie schroniska:

Schronisko poinformowało, że straty sięgają 80 tys. złotych. Żeby je pokryć, uruchomiono w internecie zbiórkę pieniędzy. Na ten moment zebrano już prawie 100 tys. zł., ale wciąż można wpłacać choćby symboliczne kwoty. 

RadioZET.pl/Onet.pl/Facebook/pomagam.pl