Obserwuj w Google News

Wielkie szkody po trąbie powietrznej w Józefowie. Wiatr do 177 km/h, zdmuchiwał dachy

1 min. czytania
06.08.2021 11:10
Zareaguj Reakcja

Trąba powietrzna i wichura w Józefowie pozrywała dachy i połamała drzewa. Wiatr był bardzo silny, szacuje się, że mógł osiągnąć prędkość 177 km/h. Zjawisko było krótkotrwałe, nikomu nic się nie stało.

Trąba powietrzna w Józefowie
fot. JAKUB ORZECHOWSKI/East News/Facebook/Marcin Berdzik

Trąba powietrzna przeszła w Józefowie na Lubelszczyźnie w czwartek około godziny 18. Towarzyszyła burzy superkomórkowej. Silny wiatr pozrywał dachy i połamał drzewa. 

Na stronie Moja Pogoda napisano, że „uszkodzenia wskazują na siłę EF1 w skali Fujity”. W takim przypadku wiatr osiąga prędkość od 138 do 178 km/h. Doniesienia te nie zostały jeszcze potwierdzone przez ekspertów. 

Trąba powietrzna w Józefowie

Natomiast „Tygodnik Zamojski” donosi, że wiatr mógł osiągnąć prędkość między 140 km/h a 177 km/h. Przekazał również, że wiele dachów zostało zerwanych.

W powiecie biłgorajskim, w którym leży Józefów, strażacy byli wzywani cztery razy w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez gwałtowną pogodę. Trzy z nich dotyczyły uszkodzonych dachów.

– Otrzymaliśmy zgłoszenia o uszkodzeniu trzech dachów na budynkach: mieszkalnym, gospodarczym oraz handlowo-usługowym – przekazał „Kurierowi Lubelskiemu” dyżurny z lubelskiej komendy. W wyniku trąby powietrznej nikt nie ucierpiał.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/"Kurier Lubelski"/"Tygodnik Zamojski"/Facebook - Moja Pogoda/oprac. AK