Zamknij

Potężna wichura nadciąga nad Polskę. IMGW wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju

21.10.2021 07:13
pogoda
fot. wxcharts.com

Wichura nadciąga nad Polskę. To mogą być najsilniejsze podmuchy wiatru tej jesieni. Wiatr może łamać drzewa i uszkadzać dachy. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia. Powieje nawet z prędkością 140 km/h. Ponadto spodziewane są opady deszczu i burze.

Wichura, która zbliża się do Polski, może być niebezpieczna. Jak informują synoptycy IMGW, w czwartek Polska znajdzie się w zasięgu głębokiej zatoki niskiego ciśnienia z frontem chłodnego powietrza, który w ciągu dnia będzie przemieszczał się z zachodu na wschód kraju. Będzie deszczowo i bardzo wietrznie.

- Niemal w całym kraju będą przelotne opady deszczu, choć na ogół nie będą intensywne. Największe opady prognozowane są na Pomorzu i na zachodzie, gdzie może spaść do 15 mm. Na północy kraju możliwe burze z krupą śnieżną. Temperatura maksymalna powietrza w ciągu dnia będzie wyrównana na przeważającym obszarze kraju - od 16 do 18 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na Podhalu, gdzie spodziewamy się maksymalnie 12 stopni - przekazała Ewa Łapińska z IMGW-PIB.

Wichura nad Polską, będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Wiatr wiejący od zachodu w ciągu dnia będzie przybierał na sile. Na północnym zachodzie i zachodzie kraju osiągnie do 100 km/h, nad morzem 110 km/h, a w wysokich partiach gór nawet 130 km/h. Na przeważającym obszarze kraju w ciągu dnia prędkość wiatru będzie wynosiła od 80 do 90 km/h. Na Bałtyku zapowiadany jest silny sztorm.

Wichura nad Polską
fot. wxcharts.com

Pogoda z każdą kolejną godziną będzie bardziej dynamiczna. Wszystko za sprawą niżu Hendrik. Jak podaje portal Fanipogody.pl, w górach może powiać nawet z prędkością 140 km/h. Silny wiatr może łamać drzewa i uszkadzać dachy. Warunki na drogach mogą być trudne. "Pod wieczór w czwartek już cała Polska objęta będzie strefą silnego wiatru. Widać więc, że pogoda [...] może przynosić niebezpiecznie silne porywy wiatru. Uważajmy na siebie" - informują synoptycy.

W związku z nadchodzącą wichurą wydano ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski. Pomarańczowe alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.

RadioZET.pl/IMGW/PAP/Fani Pogody