Obserwuj w Google News

Duża część Polski na czerwono. Polacy otrzymują SMS-y z ostrzeżeniami

2 min. czytania
03.11.2023 14:54
Zareaguj Reakcja

Orkan Ciaran dotarł do Polski. RCB ostrzega przed silnym wiatrem i możliwym braku prądu w dziewięciu województwach. Zagrożenie dotyczy dużego pasa w centralnej części Polski, zaznaczonego na czerwono. Jest apel o zabezpieczenie rzeczy przed żywiołem.

orkan Ciaran
fot. EAST NEWS/wxcharts/Twitter.com/RCB_RP

Orkan Ciaran, który dał się we znaki w zachodniej Europie, jest już w Polsce. Nie żyje co najmniej 10 osób - z Belgii, Hiszpanii, Francji, Holandii i Włoch. Wpływ żywiołu odczujemy w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę. Będzie wietrznie i deszczowo.

Ciaran nad Polską. Ostrzeżenia IMGW i alert RCB dla dużej części kraju

Ostrzeżenia IMGW II stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;
  • małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
Redakcja poleca

Z kolei alerty I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województw:

  • dolnośląskiego;
  • pomorskiego;
  • warmińsko-mazurskiego;
  • mazowieckiego;
  • łódzkiego;
  • opolskiego;
  • małopolskiego, dla powiatu tatrzańskiego.

Polaków ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB dotyczy silnego wiatru i możliwych przerw w dostawach prądu na terenie dziewięciu województw leżących w środkowym pasie kraju. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek wieczorem i w nocy. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy przed wiatrem.

RCB przestrzega, że zjawisko dotyczy powiatów w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

"Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - przekazało w piątek RCB odbiorcom na tych terenach.

Centrum apeluje, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować w bezpieczne miejsce samochody, nie parkować pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom - przede wszystkim tym przebywającym na zewnątrz.

Należy też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Z tego powodu RCB prosi kierowców, by uważali podczas jazdy ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a także na ryzyko zdmuchnięcia samochodu z drogi przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z osłoniętego fragmentu drogi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina też o numerze alarmowym 112 i prosi, by o przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa niezwłocznie informować straż pożarną.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap