Obserwuj w Google News

Alert RCB. Ostrzeżenie na czwartek i piątek. Zagrożenie dotyczy tej części Polski

2 min. czytania
02.11.2023 10:34
Zareaguj Reakcja

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i możliwych przerwach w dostawie prądu w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek i piątek.

wiatr
fot. EAST NEWS

W Wielkiej Brytanii szaleje Ciaran, pod którego wpływem znajdzie się również Polska. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano w południowych powiatach trzech województw.

W woj. śląskim obowiązują w Bielsku-Białej i powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim, w woj. małopolskim wydano je dla Nowego Sącza i powiatów gorlickiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego, a w woj. podkarpackim dla Krosna i powiatów bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego.

Alert RCB dla południa Polski. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

"Uwaga! Dziś i jutro (02/03.11) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - przekazało w czwartek RCB odbiorcom na tych terenach.

RCB, informując o alercie na stronie internetowej, podało, że ostrzeżenia 2. stopnia dla tego obszaru wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h.

Centrum apeluje, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować w bezpieczne miejsce samochody, nie parkować pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom - przede wszystkim tym przebywającym na zewnątrz.

Redakcja poleca

Trzeba też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Z tego powodu RCB prosi kierowców, by uważali podczas jazdy ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a także na ryzyko zdmuchnięcia samochodu z drogi przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z osłoniętego fragmentu drogi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina też o numerze alarmowym 112 i prosi, by o przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa niezwłocznie informować straż pożarną.

Źródło: Radio ZET/PAP - Aleksander Główczewski

Nie przegap