Obserwuj w Google News

Atak zimy. Nadciąga śnieżyca, spadnie 40 cm śniegu. IMGW planuje wydać alerty

2 min. czytania
16.01.2023 13:36
Zareaguj Reakcja

Pogoda w trzecim tygodniu stycznia przyniesie powrót zimy. Synoptycy zapowiadają stopniowe ochłodzenie z opadami deszczu przechodzącymi w silne śnieżyce. Miejscami może spaść nawet 10-40 cm śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Śnieżyca
fot. Shuttestock

Pogoda w Polsce zaczęła się zmieniać. Za sprawą rozległego niżu z południowego zachodu do kraju napływa chłodniejsze i wilgotne powietrze. Synoptycy IMGW już teraz ostrzegają przez niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. W prognozach widać opady deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu oraz intensywne śnieżyce.

Długoterminowa pogoda. Śnieżyca przejdzie przez Polskę

We wtorek (17 stycznia) na wschodzie kraju będzie pochmurno i deszczowo. Od północnego zachodu opady deszczu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 do 5 stopni Celsjusza. Podobna aura utrzyma się w środę.

Silny atak zimy rozpocznie się w czwartek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że na południu opady śniegu mogą być intensywne. W górach pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 40 cm. Synoptycy zamierzają wydać 20 stycznia ostrzeżenia pierwszego stopnia przed śnieżycą w województwach:

  • mazowieckim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim,
  • śląskim,
  • małopolskim.
Redakcja poleca

W piątek na północnym zachodzie kraju na ogół będzie bez opadów. W pozostałych regionach Polski spodziewane są dalsze opady śniegu – w Małopolsce i na Śląsku miejscami intensywne. Temperatura maksymalna od 0 stopni w Małopolsce do 5 stopni na Wybrzeżu.

W weekend (21-22 stycznia) Polska wejdzie w zasięg oddziaływania niżu znad Bałkanów, a od wschodu napłynie cieplejsze powietrze przynoszące odwilż. Opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie lokalnie spadnie marznący deszcz powodujący gołoledź. Będzie ślisko na drogach i chodnikach.

RadioZET.pl/IMGW/dobrapogoda24.pl