Obserwuj w Google News

Meteorolodzy ostrzegają. Pogoda w wakacje da nam popalić

2 min. czytania
10.05.2023 13:41
Zareaguj Reakcja

Jaka będzie pogoda w wakacje? IMGW pokazał mapy i długoterminową prognozę na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień tego roku. Meteorolodzy zapowiadają lato z ekstremalnymi temperaturami powietrza w Polsce.

Fala upałów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Najnowsza eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu między czerwcem a wrześniem 2023 roku została opracowana przez zespół ekspertów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Bez wątpienia czeka nas kolejne bardzo upalne lato.

Prognoza pogody na czerwiec

Tegoroczna fala upałów rozpocznie się w czerwcu. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w normie wieloletniej.

IMGW
fot. IMGW
Redakcja poleca

Pogoda długoterminowa na wakacje 2023

W lipcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, powinny mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – czytamy w komunikacie IMGW.

IMGW
fot. IMGW

W sierpniu prawdopodobnie znów odczujemy uderzenie gorąca. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy. Na wschodzie, m.in. w Białymstoku, Warszawie, Lublinie i Rzeszowie, możliwa jest suma w zakresie normy wieloletniej.

sierpień-imgw
fot.

Prognoza pogody na wrzesień

We wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

wrzesień-imgw
fot.

Jak wyjaśnia IMGW, gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Meteorolodzy przypominają, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem" – tłumaczą.

RadioZET.pl/IMGW