Groźna pogoda. Nadciągają śnieżyce i wichury. Alerty IMGW nawet drugiego stopnia

01.02.2023 16:29

Pogoda jest niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Alerty synoptyków dotyczą silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu.

Śnieżyca
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Pogoda w Polsce pogarsza się z godziny na godzinę. Ze względu na silny wiatr i śnieżyce synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne. Zobacz, gdzie aura może stanowić zagrożenie.

Ostrzeżenia IMGW I i II stopnia – śnieżyce i wichury

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w popołudniowej aktualizacji prognozy pogody podał, że wiatr będzie się stopniowo wzmagał. Silniej powieje nad morzem i w górach, gdzie mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne.

Alerty IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem dochodzącym do nawet 90 km/h zostały wydane w województwie zachodniopomorskim, w powiatach gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim i w Świnoujściu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wiatrem wydano dla województw:

  • zachodniopomorskiego, poza powiatami, gdzie obowiązują pomarańczowe alarmy oraz powiatem sławieńskim - tam alerty wejdą w życie o godz. 23 w środę i wygasną o godz. 8 w czwartek;
  • lubuskiego, gdzie niebezpiecznie będzie od godz. 23 w środę do godz. 8 w czwartek;
  • wielkopolskiego, gdzie alarmy będą w mocy od godz. 1 do godz. 10 w czwartek;
  • kujawsko-pomorskiego, w powiatach: sępoleńskim, nakielskim, żnińskim, radziejowskim, Włocławek i włocławskim. Tam alerty będą w mocy w czwartek od godz. 1 do godz. 10;
  • dolnośląskiego, gdzie alarmy będą w mocy od godz. 1 do godz. 12 w czwartek;
  • opolskiego, gdzie niebezpiecznie będzie w czwartek w godzinach 5-12;
  • łódzkiego, gdzie alarmy będą w mocy od godz. 5 do godz. 10 w czwartek.

IMGW opublikował również ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu w trzech województwach:

  • dolnośląskim, w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra i kłodzkim;
  • śląskim, w powiatach: żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim i cieszyńskim;
  • małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, Nowy Sącz i nowosądeckim.

Prognoza pogody na najbliższe godziny

W nocy ze środy na czwartek – podobnie jak w dzień – spodziewane są opady deszczu ze śniegiem na przeważającym obszarze kraju. Nad morzem padać będzie deszcz, w górach przybędzie śniegu. Tam spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-10 cm.

– W górach utrzymywać się będzie temperatura poniżej 0. Na wschodzie ta minimalna wyniesie minus 1 stopień Celsjusza. Natomiast na pozostałym obszarze kraju temperatura na lekkim plusie, około 1-3 stopni Celsjusza – powiedział synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

loader

RadioZET.pl/IMGW