Idzie załamanie pogody. Synoptycy IMGW i RCB ostrzegają

14.03.2023 19:37

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Strefa niżowa przemieszczająca się przez Polskę przyniesie silne wichury. Niestety, prognozowane jest też duże ochłodzenie.

Mapa pogodowa
fot. wxcharts.com

Pogoda zacznie się zmieniać w nocy z wtorku na środę (14/15 marca). – Pod wpływem niżu znad Bałtyku, w Polsce z zachodu na wschód przemieści się front niżowy, któremu towarzyszyć będą silne wichury – poinformował dyżurny synoptyk IMGW Witold Wiążewski.

Załamanie pogody. Uwaga na wichury 

Już we wtorek późnym popołudniem zaczęło wiać w województwie zachodniopomorskim. Coraz mocniej wieje też w Lubuskiem. Wieczorem strefa wiatrów dotrze do województw wielkopolskiego i pomorskiego, a około północy na Podlasie oraz Warmię i Mazury.

– W górnych partiach gór wiatr osiąga już 100 km/h – powiedział Wiążewski. Uspokoił jednak, że w ciągu nocy wiatr będzie słabnąć. – Na zachodzie kraju będzie wiało z prędkością do 85 km/h, w centrum około 70-80 km/h, a na wschodzie Polski będą to już bezpieczne prędkości – wyjaśnił. Dlatego ostrzeżenia IMGW w nocy obowiązywać będą tylko w zachodniej połowie Polski.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już od poniedziałku 13 marca ostrzega przed silnym wiatrem w kolejnych regionach Polski. "Pamiętaj, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe" – zalecają eksperci RCB.

Podkreślają też, by nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz. Należy też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

Pogoda. W środę 15 marca duże ochłodzenie

Jak dodał synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Witold Wiążewski, środa zapowiada się niekorzystnie, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 do 7 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich od 0 do 3 stopni. Spodziewane są przelotne opady śniegu, przechodzące w przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu.

RadioZET.pl/IMGW/PAP