Obserwuj w Google News

Prognoza długoterminowa na lato 2023. Temperatury mogą zaskoczyć

2 min. czytania
13.03.2023 15:20
Zareaguj Reakcja

Na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW pojawiła się długoterminowa prognoza pogody na najbliższe miesiące. Wyjaśniono, że prognoza pogody na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec została wykonana metodą eksperymentalną. Przewidywane są w niej średnie temperatury oraz sumy opadów. Jaką pogodą przywitają nas - zdaniem synoptyków - najbliższe miesiące?

Prognoza długoterminowa na lato 2023
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER, IMGW

Synoptycy z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych przygotowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Przewidywania obejmują średnie temperatury oraz sumę opadów, której możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach. Jak zdaniem ekspertów prezentuje się długoterminowa prognoza pogody?

Długoterminowa prognoza pogody. Kwiecień z opadami powyżej normy

Z przygotowanych przez meteorologów komputerowych prognoz wynika, że w kwietniu temperatura w całym kraju będzie się mieścić w zakresie normy z lat 1991-2020. Oznacza to, że w zależności od regionu, słupki rtęci wskażą średnio od 7 do 10 stopni Celsjusza. 

Długoterminowa prognoza pogody. Kwiecień
fot. IMGW

Eksperci twierdzą jednocześnie, że kwiecień będzie miesiącem, w którym należy spodziewać się ponadnormatywnych opadów deszczu. Z eksperymentalnej długoterminowej prognozy pogody wynika, że w całym kraju suma opadów atmosferycznych będzie się utrzymywać powyżej normy. 

Długoterminowa prognoza pogody na maj. Nie będzie zaskoczenia

Według synoptyków z IMGW tegoroczny maj nie przyniesie ze sobą większych anomalii, jeśli chodzi o pogodę. Eksperci, którzy przygotowali długoterminową prognozę pogody twierdzą, że zarówno temperatura, jak i suma opadów atmosferycznych będą się mieścić w zakresie wieloletniej normy z lat 1991-2020. Przewidywania wskazują, że termometry pokażą średnio od 12, do 15 stopni Celsjusza.

Prognoza długoterminowa. Maj
fot. IMGW

Czerwiec i lipiec będą gorące. Długoterminowa prognoza pogody

Synoptycy mają też dobrą wiadomość dla osób, które lepiej czują się przy wyższych temperaturach. Z modeli długoterminowej prognozy pogody wynika, że zarówno w lipcu, jak i w czerwcu słupki rtęci będą wskażą średnio od 17 do 20 stopni Celsjusza. Eksperci twierdzą też, że w czerwcu i lipcu nie powinniśmy spodziewać się wzmożonych opadów deszczu. 

Pogoda długoterminowa. Czerwiec
fot. IMGW
Pogoda długoterminowa. Lipiec
fot. IMGW

Synoptycy, którzy przygotowali długoterminową prognozę pogody informują, że "wybiegając tak daleko w przyszłość nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach". "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - podano na stronie IMGW.

Redakcja poleca

RadioZET.pl