Obserwuj w Google News

Rekord temperatury dla października pobity. "Ta jesień zapisze się na kartach historii"

2 min. czytania
03.10.2023 15:38
Zareaguj Reakcja

Mamy rekord temperatury dla października w Polsce. Najcieplejszym miejscem w kraju była Legnica, w której stacja pomiarowa zanotowała 29.2 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał na Twitterze, że tym samym pobity został rekord z 1966 roku.

Anomalia temperatury 3 października wg. modelu GFS
fot. Twitter/IMGW, WXCHARTS/Anomalia temperatury 3 października wg. modelu GFS

Pogoda tej jesieni przyniosła wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Jak pisaliśmy na RadioZET.pl, w Hiszpanii i Portugalii jest wręcz upalnie.

W Polsce październikowych upałów jeszcze nie ma, ale wiele już nie brakuje. Według danych IMGW został pobity miesięczny rekord temperatury powietrza w październiku. Stacja pomiarowa w Legnicy zanotowała 29.2 st. C.

Redakcja poleca

Rekord temperatury dla października w Polsce

Profil „Polscy Łowcy Burz” na Facebooku podał, że poprzedni rekord ciepła to 28,9 st. C w Trzebiechowie 4 października 1966 r. "Ta jesień zapisze się na kartach historii w polskiej meteorologii” – podsumowano.

Przypomnijmy, że za nami rekordowo ciepły wrzesień. - Średnia temperatura wynosiła 17 stopni Celsjusza - było cieplej niż w czerwcu - podsumował w rozmowie z Radiem ZET Grzegorz Walijewski z IMGW.

- Od stu lat nie było tak ciepłego września. Wcześniej ciepły był w 1999 roku, to był najcieplejszy wrzesień, natomiast ten jest ekstremalnie ciepły. Niestety też ekstremalnie suchy - dodał ekspert.

Prognoza na dziś (wtorek 3 października)

We wtorek 3 października zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. - Jedynie po południu na północnym zachodzie będzie wzrastało do dużego i tam pojawią się przelotne opady deszczu. Natomiast na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie - zapowiedziała w rozmowie z PAP synoptyczka IMGW Dorota Pacocha.

Temperatura maksymalna wahać się będzie od 23 stopni na północnym wschodzie do 28 stopni na południowym zachodzie. - Ta temperatura będzie jeszcze całkiem wysoka - dodała synoptyczka.

Nie przegap