Zamknij

Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów". Czeka nas pogodowy rollercoaster

01.12.2022 17:34

W najbliższych dniach w pogodzie czeka nas prawdopodobnie prawdziwy rollercoaster. Dotychczasowe prognozy jasno wskazywały, że wraz z początkiem grudnia pojawią się liczne ataki mrozu i śnieżyce. Nowe prognozy pokazują jednak, że w Polsce dojdzie do zderzenia dwóch skrajnie odmiennych mas powietrza. Co to oznacza w praktyce?

zderzenie gigantów Polska
fot. Dariusz Bloch /Polska Press /East News

Wyż Erik ściąga do Polski zimne powietrze, a w wielu regionach kraju temperatura spadnie poniżej zera. W piątek 2 grudnia mróz spodziewany jest także w ciągu dnia. W całym kraju będzie pochmurno, a miejscami może spaść niewielki śnieg i mżawka.

W weekend i na początku przyszłego tygodnia nad Polską może dojść do wielkiego "starcia gigantów", czyli dwóch skrajnie różnych mas powietrza. Z północy i wschodu będzie do nas wkraczał siarczysty mróz, a od południa niże sprowadzą cieplejsze powietrze.

Pogoda. "Zderzenie gigantów", prognoza na grudzień

Może to oznaczać prawdziwy pogodowy rollercoaster. W weekend w południowej części kraju na termometrach zobaczymy dodatnią temperaturę, sięgającą nawet 6-8 stopni Celsjusza. Z kolei na północy będzie znacznie zimniej, wystąpią silne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu.

Synoptycy uważają, że taka pogoda utrzyma się aż do 6 grudnia. Na północy temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 0-2 stopni, a niewykluczone, że spadnie poniżej zera. Z kolei im dalej na południe, tym cieplej. Zróżnicowanej temperaturze towarzyszyć będzie wędrówka frontów atmosferycznych, nie zabraknie więcej opadów śniegu i deszczu ze śniegiem.

Okolica 10 grudnia w prognozach wyglądają bardzo niejasno. Niektóre modele wskazują na to, że pogodowy rollercoaster będzie trwać nadal. Inne scenariusze zakładają jednak, że pogodę zdominuje chłód i w całym kraju możemy spodziewać się wtedy mrozu i śnieżyc.

NOAA
fot.

NOAA

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przewiduje, że po 6 grudnia będzie coraz chłodniej, a nieznaczne ocieplenie nastąpi najwcześniej w styczniu. Amerykańska NOAA prognozuje z kolei, że w północnej i wschodniej części Polski grudzień będzie miesiącem wyjątkowo chłodnym, a w głębi kraju temperatura będzie w normie.

RadioZET.pl/ WXCharts/ Onet/ FaniPogody