Obserwuj w Google News

Pogoda na święta Bożego Narodzenia może zaskoczyć. To przyniesie nam grudzień

1 min. czytania
01.12.2022 12:07
Zareaguj Reakcja

W ostatnich latach grudzień był względnie ciepły. Czy w tym roku możemy spodziewać się mroźnego i śnieżnego święta Bożego Narodzenia? Synoptyk IMGW Anna Woźniak w rozmowie z Radiem ZET opowiedziała, co może przynieść pogoda w tym miesiącu.

Pogoda w święta
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Pogoda w święta Bożego Narodzenia w ostatnich latach rzadko była mroźna lub śnieżna. Na portalu RadioZET.pl pisaliśmy już o prognozie długoterminowej na pierwszą połowę grudnia. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przewiduje, że pierwsze silne mrozy wystąpią około 11-12 grudnia północnym wschodzie Polski.

Pojawiły się już również wstępne, długoterminowe prognozy pogody na drugą połowę miesiąca. Pokazują one, że sypnąć mocniej śniegiem może po świętach, choć mróz chwyci jeszcze przed Wigilią.

Redakcja poleca

Jaka pogoda na święta?

- W ostatnich latach grudzień jest cieplejszy ponad normę - powiedziała Radiu ZET synoptyk IMGW Anna Woźniak. - Pierwsze ochłodzenie, pierwsze opady śniegu zdarzają się już w październiku, w listopadzie. Później odpuszczają i grudzień jest zwykle nieco cieplejszy - wyjaśniła nam synoptyk. 

IMGW-PIB w prognozie długoterminowej z początku listopada przewidywał, że w okresie świąt temperatura będzie utrzymywać się między -3 a 3 st. C w zależności od regionu. Opady mają być umiarkowane. Prognozy z ostatnich lat pokazują, że najzimniejszym i najbardziej śnieżnym miesiącem w Polsce jest styczeń.

RadioZET.pl/IMGW