,

Nagła zmiana pogody. Arktyczne powietrze przyniesie powrót zimy

26.03.2023 08:55

W niedzielę odczujemy w pogodzie nagłą zmianę. Jak powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, po południu nad Polskę zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Oznacza ono krótkotrwały powrót zimy. Instytut przewiduje ostrzeżenia przed oblodzeniem i przymrozkami.

Pogoda. Nagła zmiana w niedzielę 26 marca
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, screen: Ventusky.com

Pogoda w niedzielę będzie się zmieniać znacząco w trakcie dnia. To skutek napływania nad nasz kraj chłodnego front atmosferycznego. O sprawie poinformowała PAP Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego

Warunki pogodowe będzie kształtował niż z centrum w rejonie Zatoki Ryskiej. Z zachodu na wschód kraju przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny. Jeszcze w niedzielę IMGW prognozuje oblodzenie i przymrozki na północy Polski - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz północnej części kujawsko-pomorskiego.

26-marca-prognoza
fot. screen: Meteo.imgw.pl (prognoza ostrzeżeń na 26 marca - oblodzenie i przymrozki)

Pogoda. Nagła zmiana pogody w niedzielę. Wróci oblodzenie i przymrozki

- Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Wysoko w górach spadnie śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni Celsjusza nad morzem, 7-8 na północy, w centrum 10-11, do 13 stopni na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany, czasami porywisty, w czasie burz osiągający prędkość w porywach do 65 km/h, a poza burzami do 55 km/h, z kierunków zachodnich - powiedziała Małgorzata Tomczuk.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże, ale też z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a na północy kraju w śnieg. W górach spodziewane są opady śniegu. Od poniedziałku w Tatrach i Zakopanem spodziewany jest wręcz powrót zimy.

- Zapowiadane są dalsze opady śniegu, a temperatura na szczytach spadnie nawet do minus 16 stopni Celsjusza – przekazali synoptycy. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura w górach spadnie poniżej zera, osiągając we wtorek w nocy do -16 st. Śnieg spadnie również w Zakopanem, a temperatura w mieście pod Giewontem spadnie do -6 stopni.

Temperatura minimalna wyniesie na Pomorzu, Podlasiu i Suwalszczyźnie minus 1 (przy gruncie do minus 5), w centrum 1-2 na plusie, do plus 5 stopni na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h. Zdaniem synoptyków IMGW-PIB, ochłodzenie potrwa do środy 29 marca. Od czwartku spodziewany jest stopniowy wzrost temperatury.

loader

RadioZET.pl/PAP - Marek Szczepanik/Meteo.imgw.pl

Logo radiozet Dzieje się