Obserwuj w Google News

Niż Oliver w natarciu. Nowe alerty IMGW dla 7 województw. Przybędzie 25 cm śniegu

2 min. czytania
28.11.2023 08:43
Zareaguj Reakcja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia pogodowe dotyczące intensywnych opadów śniegu. We wtorek (28.11) żółte alerty obowiązują na terenie siedmiu województw. Lokalnie może spaść nawet 25 centymetrów śniegu. Nocą znów chwyci siarczysty mróz.

Atak zimy w Polsce
fot. Karolina Misztal/REPORTER

Wpływ na pogodę w Polsce ma niż Oliver przemieszczający się znad Niemiec nad Słowację. Jak informuje  IMGW, nad województwa południowe napłynie nieco cieplejsze powietrze, z kolei nad resztą kraju utrzyma się powietrze pochodzenia arktycznego.

Niż Oliver nad Polską. Spadnie nawet 25 cm śniegu

Synoptycy zapowiadają na wtorek intensywne opady śniegu i temperaturę w okolicach zera albo na lekkim minusie. – Strefa opadów przesuwać się będzie z południowego zachodu w kierunku Podkarpacia – poinformował Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W południowych powiatach Dolnego Śląska ma spaść od 15 do 25 centymetrów śniegu, na Podkarpaciu około 12 centymetrów.

Termometry w strefie opadów pokażą od około 0 do 1 stopnia Celsjusza - śnieg będzie mokry i ciężki. Im dalej na północ kraju, tym temperatura będzie niższa. Na północy i północnym wschodzie minus 2-3 stopnie, tam też pojawi się więcej przejaśnień.

IMGW - temperatura we wtorek 28.11
fot. IMGW - temperatura we wtorek 28.11

Ostrzeżenia IMGW na wtorek 28 listopada

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił we wtorek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed śnieżycami. Alerty zostały wydane dla województw:

  • lubuskiego, dla powiatów: żarskiego, żagańskiego, nowosolskiego;
  • dolnośląskiego (poza powiatami północnymi);
  • opolskiego (poza powiatami północnymi);
  • śląskiego, w południowej połowie województwa;
  • małopolskiego (poza powiatami północnymi);
  • podkarpackiego (poza powiatami północnymi);
  • lubelskiego (poza powiatami zachodnimi).
Redakcja poleca

W nocy nawet minus 12 stopni

W nocy z wtorku na środy intensywne opady śniegu utrzymają się na wschodzie Polski. Na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie lokalnie może spaść do 5-7 cm śniegu. Poprószyć może również na pozostałym obszarze kraju. Najzimniej będzie na północy, termometry pokażą do minus 12 stopni Celsjusza. Lokalnie mogą wystąpić marznące gęste mgły.

Źródło: Radio ZET/IMGW/PAP

Nie przegap