Zamknij

Nocne alerty IMGW. Będzie ślisko, na południu sypnie śniegiem

06.12.2022 23:37

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł we wtorek w nocy przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź na wschodzie kraju. Wydano też ostrzeżenia przed oblodzeniem dla południowych krańców Polski. W Karkonoszach mocniej sypnie śniegiem.

Alerty przed gołoledzią, śniegiem i deszczem marznącym
fot. ANDRZEJ BANAS/Polska Press/East News, zdj. ilustracyjne

IMGW wydał we wtorek 6 grudnia późnym wieczorem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Alerty obowiązują do godz. 1 w nocy we wschodnich powiatach województwa lubelskiego i powiecie łosickim na Mazowszu, a do 9 rano w całym województwie podlaskim i na wschodnim krańcu warmińsko-mazurskiego.

Pogoda będzie tworzyła niebezpieczne warunki na drogach i chodnikach. "Występują i nadal prognozowane są miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź" - przestrzegł IMGW.

Marznący deszcz i gołoledź. Nocne alerty IMGW

Dla południowych "górskich" powiatów województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego wydano ostrzeżenia przed oblodzeniem. Również obowiązują one do godz. 9 rano w środę.

Jest też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Ma obowiązywać do rana jedynie w karkonoskich powiatach województwa dolnośląskiego. "W górach powyżej 600 m n.p.m. występują i nadal prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm" - ostrzegli synoptycy.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

loader

RadioZET.pl/Meteo.imgw.pl