Zamknij

Nadciąga zima. Od środy znacząca zmiana pogody. Spadnie nawet 15 cm śniegu

17.01.2023 23:00

W środę rano nad Małopolskę nasunie się płytki niż. Będzie z nim przemieszczał się układ frontów atmosferycznych, który przyniesie nad wschodnią Polską opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem – prognozował IMGW.

Atak zimy 18 stycznia. Śnieg i deszcz
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Zima wraca do Polski. W środę 18 stycznia nadciągnie wraz z niżem, który będzie przesuwał się od południa. Przyniesie on opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem

"Od nocy z wtorku na środę w kraju pojawi się mróz. Nie będzie to mróz bardzo siarczysty, jednak temperatury w wielu regionach nocami spadać będą poniżej -10 stopni Celsjusza" - czytamy na portalu Fani Pogody. Zmiana spowodowana jest ośrodkiem niżowym Harto znad Włoch, który przyniesie intensywne opady.

Pogoda w środę. Do Polski wraca zima. "Opady intensywne"

Opady chwilami mogą być intensywne, w związku z tym spodziewane są w środę wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. "Na południowym wschodzie może spaść do 35 mm deszczu, a w pasie od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu mogą przynieść wzrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm do 15 cm" - zaznaczył IMGW.

"Wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a punktowo istnieje także możliwość przekroczenia stanów alarmowych" - zwrócił uwagę Instytut.

Według IMGW w nocy ze środy na czwartek opady śniegu związane z tym niżem występować będą już tylko na Mazurach. "W czwartek rano, na południowym wschodzie, pojawi się kolejna strefa opadów śniegu, która obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę. Strefa ta przesuwać się będzie w kierunku północno-wschodnim i opady mogą spowodować przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm do 10 cm" - wynika z prognozy.
"Zalecamy zachować ostrożność na drogach, będzie ślisko!" - ostrzegł Instytut w komunikacie przekazanym PAP we wtorek wieczorem.

loader

RadioZET.pl/PAP - Aleksander Główczewski/Meteo.imgw.pl