Obserwuj w Google News

Ponad 20 stopni na minusie. Tęgi mróz dotarł do Polski, ostrzeżenia IMGW

1 min. czytania
07.02.2023 08:59
Zareaguj Reakcja

We wtorek nad Tatrami zaświeciło słońce, a temperatury mocno spadły poniżej zera. W Zakopanem termometry wskazały minus 17 st.C., a na tzw. biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odnotowano aż 28,5 st. mrozu.

atak mrozu w Polsce
fot. MAREK LASYK /REPORTER

Na szczytach Tatr we wtorek notowana jest inwersja. Oznacza to, że wyżej powietrze jest cieplejsze niż w dolinach. Na Kasprowym Wierchu rano termometry w stacji IMGW wskazywały minus 14,5 st.C., a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich było 12,5 stopni mrozu.

W Zakopanem termometry wskazały minus 17 st.C., a na tzw. biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odnotowano aż 28,5 st. mrozu.

Redakcja poleca

Siarczyste mrozy pod Tatrami

- 7-9 stopni mrozu notowano we wtorek rano w Bieszczadach. Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego – poinformował PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W położonych niżej miejscowościach średnia pokrywa śnieżna wynosi 50 cm. Z kolei w górnych partiach Bieszczad leży od jednego do miejscami nawet trzech metrów śniegu.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim pracuje zdecydowana większość wyciągów narciarskich. Warunki zjazdowe na trasach określane są jako dobre.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mrozach dla powiatów na południu Małopolski. Siarczyste mrozy mogą tu występować w kolejnych dniach, aż do soboty.

RadioZET.pl/ PAP/ IMGW