Obserwuj w Google News

Potężna śnieżyca nadciąga do Polski. Takiego ataku zimy nie było od 10 lat

1 min. czytania
07.12.2022 14:59
Zareaguj Reakcja

Do Polski idzie potężna śnieżyca. Miejscami pokrywa śnieżna może sięgnąć nawet 40 cm - prognozuje portal dobrapogoda24.pl. Takiego ataku zimy nie było w Polsce od 10 lat.

Atak zimy w Polsce
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Pogoda na razie oszczędziła nam mroźnej i śnieżnej zimy. Listopad był względnie ciepły, a opadów było niewiele. Przygotowana na początku ubiegłego miesiąca prognoza długoterminowa IMGW na grudzień wskazuje, że średnia temperatura i suma opadów ma mieścić się w normie wieloletniej. 

Natomiast najnowsze prognozy ostrzegają, że w przyszłym tygodniu może czekać nas prawdziwy atak zimy. Możliwa jest śnieżyca, jakiej nie było w Polsce od dekady. Najsroższa zima ostatnich lat to ta z 2012 i 2013 roku, gdy w marcu miejscami panowały dwudziestostopniowe mrozy, a na początku kwietnia spadło ponad 30 cm śniegu.

Redakcja poleca

Pogoda. Do Polski nadciąga potężna śnieżyca. "Nawet 40 cm śniegu"

Potężną śnieżycę zapowiada portal dobrapogoda24.pl. “Najnowsze prognozy opadów śniegu szokują, bo wskazują miejscami pokrywę śnieżną sięgającą nawet 15-40 cm, a w górach znacznie więcej. Śnieżyca w kilku falach ma się pojawić między około 9-13 grudnia 2022” - czytamy.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce 15 grudnia
fot. Wxcharts/Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce 15 grudnia wg. modelu GFS

Opadom, które przyniesie jeden z niżów, mają towarzyszyć silniejsze porywy wiatru. Oznacza to, że miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. 

Autorzy prognozy są pewni, że śnieżyca wystąpi. Nie wiadomo tylko, gdzie spadnie najwięcej śniegu. Warto więc w najbliższych dniach śledzić wiadomości pogodowe.

RadioZET.pl/dobrapogoda24.pl/IMGW