Prognoza długoterminowa na lato 2023. Synoptyk mówi o pewnym niebezpieczeństwie
Pojawiają się kolejne prognozy długoterminowe potwierdzające, że tegoroczne lato będzie wyjątkowo upalne. Rzecznik IMGW-PIB Grzegorz Walijewski mówił w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce, że w lipcu i sierpniu temperatury będą oscylować wokół 30-35 stopni Celsjusza.

Nowa prognoza długoterminowa na lato 2023 nie pozostawia wątpliwości: okres wakacyjny będzie wyjątkowo gorący. - Potwierdzają się prognozy, że ma być upalne lato. Cały czas widać czerwone kolory na mapach, co oznacza, że zarówno czerwiec, lipiec, jak i sierpień mają być z temperaturą powyżej normy - mówił w programie "Newsroom" WP Grzegorz Walijewski.
Pogoda długoterminowa na lato 2023
Rzecznik IMGW-PIB tłumaczył, że w lipcu i w sierpniu temperatura będzie oscylować wokół 30-35 stopni Celsjusza. Upały staną się codziennością nawet w regionach północnych i północno-wschodnich, czyli tam, gdzie temperatura najrzadziej przekracza 30 stopni.
Modele pokazują jednocześnie, że czeka nas bardzo duża niestabilność. Grzegorz Walijewski wyjaśnił, że coraz częstsze będą fale upałów, które trwać będą powyżej czterech dni. Będą występować także burze, silne wichury, a nawet trąby powietrzne. Lato będzie zatem gorące, ale zarazem niestabilne i niebezpieczne pogodowo.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW-PIB zakłada, że w lipcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie pogoda wyglądać będzie w sierpniu.
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
RadioZET.pl/ Wirtualna Polska