Pogoda na początku ferii zimowych znowu zaskoczy. Wiadomo, co czeka uczniów

10.01.2023 15:36

Za kilka dni rozpocznie się w Polsce pierwsza tura ferii zimowych. Jakiej pogody możemy się spodziewać? Prognozy pokazują, że miejscami pojawi się śnieg, ale nie utrzyma się on długo. Styczeń ma być miesiącem stosunkowo ciepłym.

pogoda w ferie zimowe
fot. Stanislaw Bielski /REPORTER

Ferie zimowe, a dokładnie ich pierwsza tura, rozpoczną się w Polsce już w poniedziałek 16 stycznia. Jako pierwsi z przerwy w nauce skorzystają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jakiej pogody mogą się spodziewać?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał długoterminową prognozę, z której wynika, że w styczniu temperatury będą dość wysokie, jednak pozostawać będą w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020. Według amerykańskich prognoz odchylenie od normy temperatury w naszym kraju może wynieść 2-3 stopnie Celsjusza, a miejscami nawet 4 st. C, jednak chwilowe większe ochłodzenia również będą możliwe.

Ferie zimowe 2023. Prognoza pogody

Zarówno w poniedziałek 16 stycznia, jak i we wtorek 17 stycznia w wielu miejscach w Polsce może pojawić się na chwilę śnieg. - Będzie to jednak jedynie epizod, gdyż od środy znów zrobi się cieplej i spodziewamy się opadów deszczu - uważa synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Jeśli w tych dniach śnieg w ogóle spadnie, to bardzo szybko stopnieje z uwagi na dodatnią temperaturę. Miejscami możliwy będzie silniejszy wiatr.

16 stycznia w województwach pomorskim i łódzkim będzie pochmurno, niewykluczone są także opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura sięgnie ok 2-4 stopni Celsjusza. W województwach śląskim, lubelskim i podkarpackim będzie nieco cieplej - nawet do 6 stopni. Może tam także pojawić się śnieg z deszczem oraz sam śnieg.

Od 18 stycznia ocieplenie. Nawet 8 stopni Celsjusza

We wtorek 17 stycznia w województwach pomorskim i łódzkim znowu spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem, a temperatura sięgnie 2-5 stopni Celsjusza. W ciągu dnia może także silniej wiać. W województwach śląskim, lubelskim i podkarpackim prognozowane są opady mokrego śniegu, który może zmieniać się w deszcz. Na termometrach od 4 do 6 stopni Celsjusza.

W środę 18 stycznia we wszystkich wspomnianych województwach spodziewane jest ocieplenie. Na termometrach od 5 do 8 stopni. Możliwe będą opady deszczu, ale śnieg nie powinien już się pojawić.

RadioZET.pl/ IMGW/ TVN Meteo